متروی مسکو شگفتی در عمق زمین

دانشگاه ملی لومونسف مسکو

راهنمای مطالعه

مسکو، شهری زیبا با پیشینه فرهنگی و تاریخی پربار که بخاطر جاذبه های گردشگری فراوانش همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. همه بناهای مسکو عجیب و دیدنی هستند از ساختمان های روی زمین تا مترو در عمق زمین! زمانی که در شهر مسکو قدم می زنید، بیشتر ساختمان ها شبیه آثار باستانی است. وقتی که برای جابجایی هم به قعر زمین می روید متحیر از این همه زیبایی و هنر در متروی مسکو می شوید. در این نوشته از متروی مسکو و ایستگاه های رویایی اش صحبت می کنیم.

متروی مسکو و ایستگاه هایش

دانشجویان یکی از اقشاری هستند که روزانه ناچارند کیلومترها مسافت را تا رسیدن به دانشگاه طی کنند. یکی از مهمترین وسیله حمل و نقلی که آنها استفاده می کنند، مترو است. در قلب شهر مسکو متروی تاریخی آن قراردارد که بدون هیچ اغراقی یکی از برجسته ترین جاذبه های این شهر سردسیر است. متروی مسکو که اصلی ترین سیستم حمل و نقل شهر است، روزانه میلیون ها مسافر را در مسیر 360 کیلومتری جابجا می کند. این مترو چهارده خط و 212 ایستگاه دارد!

تاریخچه مترو از ابتدا تا کنون

احداث متروی مسکو در سال 1931 و با همکاری مهندسان طراح متروی لندن شروع شد. اولین ایستگاه آن به طول یازده کیلومتر در سال 1935 افتتاح شد. در طرح اولیه متروی شهر حدود هشتاد کیلومتر و ده خط بود. ساخت مترو بی وقفه با کارگران روسی ادامه داشت تا جنگ جهانی دوم آغاز شد. آنچه زمان جنگ بر شهر مسکو سایه انداخته بود، همه در ایستگاه های آن قابل مشاهده است. مانند حال و هوای مردم شهر، پناه آوردن به ایستگاه ها در زمان حمله ی هوایی، ترس و وحشت، غم از دست دادن ها و… . جنگ باعث شده بود که بیشتر بودجه دولت صرف آن شود، در نتیجه ایستگاه های مترو آن زمان ساده تر از بقیه ساخته شده اند. در حقیقت ایستگاه های متروی شهر مسکو روایت گر تاریخی است که این شهر پشت سر گذاشته است. متروی مسکو کماکان نیز در حال ساخت وساز، فعالیت و بازسازی است. انگار که هرگز از تلاش باز نمی ماند. باهم سری به چند ایستگاه مشهور و باشکوه متروی شهر مسکو بزنیم.

ایستگاه پارک کولتری پاتوق جوانان

این ایستگاه جزء اولین ایستگاه های متروی شهر مسکو است که در سال 1935 میلادی افتتاح شد. ایستگاهی که دو طرفش از سنگ مرمری زیبا وکنده کاری شده به رنگ های سفید و کرم پوشیده شده است. اینجا بیشتر اوقات پاتوق جوانان است، می رقصند یا اسکیت و تنیس بازی می کنند.

ایستگاه آرباتسکایا متروی مسسکو با رنگی قرمز

ایستگاهی با طراحی هنرمندانه، سقف های قوسی شکل با گچ بری های گلدار که لوستر های زیبای برنزی از آن آویزان است. کف آن از سنگ مرمر قرمز دورنگ پوشیده شده است. طول ایستگاه آربات حدود 310 متر و دومین ایستگاه بزرگ شهر مسکو است. در زمان جنگ جهانی دوم این ایستگاه پناهگاه مردم مسکو بوده است کههنوز هم ردی از تاریخ جنگ را می توان در آن احساس کرد.

ایستگاه مترو میدان انقلاب و مجسمه های برنزی

یکی از جالب ترین ایستگاه های متروی مسکو ایستگاه میدان انقلاب است که در ماه مارس سال 1938 میلادی افتتاح شد. در اینجا 80 مجسمه های برنزی زیبا در جای، جای آن قرار داده شده و همین امر ایستگاه میدان انقلاب را به شلوغ ترین و در عین حال محبوب ترین ایستگاه شهری تبدیل شده است. مجسمه هایی که هر کدام شاهکاری از هنر پیکر تراشی استادکاران مشهور روس است. اگر به تحصیل در روسیه علاقه مندید و یا در رشته هنر تحصیل می کنید، حتما سری به این ایستگاه متروی روسیه بزنید.

ایستگاهی که در زمان استالین طراحی شد و در زمان جنگ یکی از پناه گاههای معروف مسکو بود. استالین جلسات دولتی را با نمایندگان در این مکان برگزار می کرد. مایا کوفسکا در سپتامبر سال 1938 افتتاح شد تا جایزه جهانی نیویورک را از آن خود کند! طراحی زیبای دیوارها که با ستون به حالت نیم دایره به سقف متصل هستند، با نور پردازی خاص طاق ها، ایستگاه مایاکوفسکا را در زمره بی نظیر ترین و دیدنی ترین ایستگاه متروی مسکو در آورده است.

ایستگاه کیفسکاو اتحاد روسیه و اوکراین

در سال 1954 نیکیتا خروشچف در سالروز سیصد سالگی اتحاد روسیه و اوکراین دستور ساخت یکی از برترین و بزرگترین ایستگاه های دنیا را داد. ایستگاهی با شکوه و مجلل که از دیدنی ترین ایستگاه های متروی مسکو است. لوستر های زیبا و بزرگ، نقاشی های روی دیوار که با گل های طلایی قاب گرفته شده اند، گردشگران خارجی را به وجد می آورد.

ایستگاه الکتروزوودسکایا و کارخانه لامپ سازی

نام این ایستگاه که در هنگامه جنگ جهانی دوم افتتاح شده از کارخانه لامپ سازی نزدیک مترو گرفته شده است. دیوارهای ایستگاه مرمری است و در بعضی از قسمت هایش تابلویی از جنس سنگ مرمر حکاکی شده است. حدود 318 لامپ گرد و بزرگ در سقف آن تعبیه شده است. نیمکت های مرمری در فواصل مختلف برای استراحت مسافران گذاشته شده است.

ایستگاه بلوروسکایا و مردم بلا روس

وقتی به این مکان می آیید انگار وارد گالری نقاشی شده اید. نقاشی هایی از زندگی مردم بلاروس را بر دیوارها می بینید. نقاشی زنانی که حلقه ای از گل و داس و چکش در دست دارند. در اصل گویا این زنان می خواهند صورت استالین را لمس کنند. ولی مجسمه حذف شده است. در حقیقت سه سال بعد از مرگ استالین بخاطر نفرت روس ها از او تمام نشانه ها و عکس های او در روسیه از همه جا حذف شد!

ایستگاه نووسلوبودسکایا با شیشه های رنگی

در سال 1952 مهندسی به نام دوشکین این ایستگاه را ساخت. تابلوهایی با شیشه های رنگی و جذاب که با الهام از قصرهای پادشاهی جزء ویژگی های این ایستگاه زیبا و رویایی است. 32 تابلوی شیشه ای که یکی از آنها از کلیسای ریگا آورده شده است. پرتره ای از استالین هم روی یکی از دیوارها حک شده که بعدها با عکس کبوتران پوشیده شد.

ایستگاه داستایوفسکی و نقاشی های کتابش

روسیه سرزمینی با ادبیاتی غنی است و نویسندگان مشهور فراوانی دارد. یکی از ایستگاه های جذاب متروی مسکو به نام داستایوفسکی معروف ترین نویسنده روسیه است. نقاشی های دیواری ایستگاه که اثر هنرمندان ماهر روسی است بر گرفته از کتاب های جنایت و مکافات، برادران کارامازوف، ابله داستایوفسکی است. این ایستگاه چنان زیبا و خارق العاده است که تمام بازدیدکنندگان برای مدتی مبهوت فضای خیال انگیز آن خواهند شد. این ایستگاه متروی مسکو برای گردشگران، بخصوص علاقه مندان به ادبیات و دانشجویان رشته های ادبی بهشت گمشده شان است. دیدن این مکان را هرگز از دست ندهید.

اگر علقه مند به روسیه باشید می توانید در یکی از بهترین دانشگاه های مسکو ثبت نام کنید و از تحصیل و جاذبه های گردشگری روسیه لذت ببرید. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه نیز می توانید با موسسه آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *