چالش ها و مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

راهنمای مطالعه

مهاجرت تحصیلی، هدف بسیاری از دانشجویان یا فارغ التحصیلان دبیرستان در کشورهای مختلف و به ویژه ایران است. مقاصد مهاجرتی زیادی برای ادامه تحصیل در دنیا وجود دارد. روسیه به خاطر شرایط مناسب اعزام دانشجو به روسیه و نزدیکی به کشورمان یکی از کشورهای مورد علاقه ایرانیان است. به طوری که بیش از ۶ هزار دانشجوی ایرانی در این کشور تحصیل می کنند. دانشگاه هایی با شهریه های ارزان تر از اروپا، پذیرش آسان و بدون آزمون ورودی، همچنین شرایط زندگی آسان در شهرهای کوچک روسیه این کشور را به مقصدی محبوب برای دانشجویان ایرانی در قیاس با همتایان اروپایی اش تبدیل کرده است.

با تمام خوبی های این کشور، چالش ها و مشکلاتی وجود دارد که در ادامه به مهمترین آنها می پردازیم. بالطبع دانشجویانی که در دانشگاه های روسیه ادامه تحصیل می دهند، با مسائل مختلفی بخصوص در بدو ورود مواجه می شوند که با دانستن آنها بهتر می توان آن را مدیریت کرد. در ادامه با چالش ها و مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه بیشتر آشنا می شویم.

مهمترین چالش دانشجویان ایرانی در روسیه چیست؟

روسیه کشوری عالی و مناسب برای ادامه تحصیل است به شرط این که با مشاوره مناسب تمام چم و خم های آن را قبل از آمدن به این کشور بدانید. بیشتر مشکلات دانشجویان در کشور روسیه از کمبود اطلاعات درست درباره بهترین دانشگاه های روسیه و زمان پذیرش آنها، بهترین شهر و محل تحصیل، درجه کیفی دانشگاه، هزینه های تحصیل، خوابگاه و مخارج زندگی روزمره و محیط خوابگاه هاست که می تواند برای دانشجویان مشکل ساز باشد.

تایید مدرک از طرف وزارت علوم و بهداشت

یکی از چالش های تحصیل در روسیه که حتما قبل از گرفتن پذیرش باید به آن دقت کرد، تایید مدارک دانشگاه های روسیه توسط وزارت علوم و تحقیقات ایران است. اگر دانشگاهی مدرکش تایید نشده باشد، فارغ التحصیلان این دانشگاه ها نمی توانند بعد از برگشتن به ایران در رشته خود مشغول به کار شوند. گاهی مجبورند، دوره های مخصوصی را بگذرانند تا مدرکشان تائید شود یا در همان کشور روسیه کار کنند. پس در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، حتما به این نکته مهم توجه کنید.

یاد گیری زبان روسی

یاد گرفتن زبان سخت روسی از بزرگترین چالش های مهاجران و دانشجویان در این کشور است. حتی اگر آموزش در دانشگاهی که پذیرش گرفتید به زبان انگلیسی باشد، باز هم دانستن زبان روسی برای گذراندن زندگی در این کشور نکته ای مهم است. بسیاری از دانشگاه ها دوره پادفک زبان روسی برگزار می کنند. در دوره یکساله پادفک، دانشجویان به اصطلاحات زبان روسی مسلط می شوند و چند درس از جمله زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیکمی را به زبان روسی می گذرانند. اما نکته مهم اینجاست که با یادگیری زبان روسی مشکل شما به طور کامل حل نمی شود زیرا در روسیه هم مانند ایران شهرهای مختلف با لهجه ها و گویش های گوناگونی صحبت می کنند.

این امر برای تمام کسانی که به این کشور می روند یکسان است. اصولا چند ماه اول فهمیدن صحبت دیگران کمی برای تان دشوار است ولی به مرور اوضاع بهتر می شود. گاهی برای حل مشکل زبان در آغاز ورود به روسیه دانشجویان با پیشنهادی عجیب مواجه می شوند. دوست شدن با دختران روسی که برای این کار ها تربیت شده اند و نا خواسته در دام آن ها می افتند. نه تنها مشکل شان حل نمی شود بلکه به دردسری مضاعف گرفتار می شوند. 

مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه
مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

عدم حمایت در خارج از دانشگاه ها

در کشورهای اروپایی و آمریکا به دانشجویان خدماتی مانند خوابگاه و اینترنت رایگان، باز بودن کتابخانه دانشگاه در تمام شبانه روز و به طور کلی خدمات کمکی در راستای آسایش دانشجویان در خارج از محیط دانشگاه ارائه می شود. ولی در روسیه این امکانات کمتر وجود دارد که بخشی از مشکلات و چالش های دانشجویان در این کشور است. اما وجود اساتید برجسته و کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های روسیه نکته ارزنده ای است که به تمام این چالش ها می ارزد!

سایر مشکلات دانشجویان در روسیه

گرانی مخارج و هزینه ها در کشور روسیه، بخصوص در شهرهای بزرگ دقت در انتخاب دقیق و درست موسسات اعزام دانشجو که معایب و محاسن را به طور صادقانه بیان کنند تا دانشجویان با دید باز، شهر و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنند و به موقع در زمان مناسب سرکلاس ها حاضر شوند. بعضی از موسسات زمان شروع و پایان ترم را به درستی اعلام نمی کنند و مبالغ بسیار زیادی را از دانشجویان برای خوابگاه، ویزا و شهریه دانشگاه دریافت می کنند که گاهی باعث سردرگمی دانشجویان می شوند.

کشور روسیه به دلیل نزدیکی به قطب، آب و هوایی بسیار سرد به خصوص در فصل زمستان دارد. این موضوع می تواند در بدو ورود به روسیه کمی برایتان آزاردهنده باشد تا به مرور شرایط برای تان عادی شود.

اعزام دانشجو به روسیه با موسسات غیرمجاز

یکی از مشکلات دانشجویان ایرانی اعزام آنها توسط موسساتی است که چندان معتبر نیستند و در حین پروسه ثبت نام تا اسکان مبالغ هنگفتی از دانشجویان دریافت می کنند!! برای پیشگیری از مشکلات متعددی که ممکن است برای دانشجویان پیش بیاید، توصیه می کنیم از همان ابتدای تصمیم گیری جهت تحصیل در روسیه به موسساتی مراجعه کنید که سالها تجربه و سابقه درخشان در این زمینه دارند. همچنین موسساتی که زیر نظر وزارات علوم ایران فعالیت می کنند، بهترین انتخاب برای اعزام دانشجو به روسیه می باشد.

موسسه آبادیس پارسیان دانش یکی از مراکز معتبری است که با سالها تجربه زیر نظر وزارت علوم و فناوری فعالیت می کند و سالانه پذیرش تحصیلی تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی را در بهترین دانشگاه های روسیه برعهده دارد. این موسسه در تمامی مراحل همراه دانشجوست و تحصیل آسان و بی دغدغه از اهداف آن است.

برای ثبت نام یا پذیرش در دانشگاه های روسیه کافیست با شماره تلفن های موسسه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *