هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

روسیه به عنوان کشوری محبوب برای تحصیل دانشجویان به شمار می رود. اما چالشی که بسیاری از دانشجویان با آن مواجه هستند،‌ هزینه زندگی دانشجویی در روسیه می باشد. در واقع هزینه زندگی داشنجویی در شهرهای بزرگ روسیه بالاتر از تصور آنهاست. کشور روسیه به لحاظ مزایایی که دارد، برای بسیاری از دانشجویان قابل توجه است به طوری که سالانه تعداد زیادی علاقه مند از سراسر دنیا برای تحصیل در روسیه اقدام می کنند.

سطح بالای علمی، هزینه پایین تحصیل و اعتبار خوب دانشگاه ها، از عواملی هستند که موجب تقاضای بالای درخواست ثبت نام در دانشگاه های روسیه شده است. بر همین اساس هزینه های تحصیل در کشور روسیه را مورد بررسی قرار می دهیم. عوامل متعددی در میزان هزینه های اقامت در روسیه تاثیرگذار هستند. از شهر محل سکونت گرفته تا دانشگاه محل تحصیل و هزینه های خورد و خوراک می تواند این میزان را تغییر دهد.

در برخی از مواقع دولت روسیه به دانشجویان، بورسیه می دهد و بخشی از هزینه های دانشجویی در این کشور را می پردازد. دانشجویانی که بورسیه دریافت می کنند، نیازی نیست نگران هزینه های خوابگاه دانشجویی، حمل و نقل، کتابخانه و اینترنت باشند. این هزینه ها توسط دولت روسیه پرداخت می شود اما مساله این است که تعداد بسیار محدودی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی روسیه می شوند! به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی به همراه خوابگاه در شهر مسکو حدود 450 تا 500 دلار آمریکا بود و درسایر شهرها این مقدار بین ۵ الی ۳۰ درصد کمتر خواهد بود!

هزینه زندگی دانشجویی برای هر نفر شامل چه مواردی است؟

هزینه های تحصیل در کشورهای مختلف با توجه به عوامل اجتماعی، تحصیلی و اقتصادی آن کشور متفاوت است. حتی نوع دانشگاه و رشته تحصیلی نیز در میزان مخارج یک دانشجو تاثیرگذار است. بنابراین برای تحصیل در روسیه باید به همه این عوامل توجه کرد. روسیه به عنوان کشوری پیشرفته در سطوح علمی مختلف یکی از مقاصد مهم برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب می شود. هر ساله از کشور ما نیز تعدادی از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا برای تحصیل در روسیه اقدام می کنند. اکثر این افراد بعد از اتمام تحصیل به ایران باز می گردند و از دانش خود در جهت پیشرفت کشور استفاده می کنند.

اما برای ادامه تحصیل در روسیه باید هزینه های آن را نیز بپردازید.

هر دانشجویی که در روسیه به خصوص شهرهای بزرگی مانند مسکو و سنت پترزبورگ تحصیل می کند باید بداند که علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه باید مخارج خوابگاه دانشجویی یا اسکان در روسیه، هزینه خورد و خوراک، هزینه ثبت نام در دوره پادفک، مخارج روزانه شامل رفت و آمد، اینترنت و … را پرداخت کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از تمامی هزینه های دانشجویی بهتر است قبل از اقدام با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش مشورت کنید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید.

هزینه های مقاطع تحصیلی در روسیه

دانشجویان باید برای مقطع دکترا ۳ تا ۴ سال تحصیل کنند که هزینه آن به طور متوسط از 1750$ الی 5350$ (دلار آمریکا) برای هر سال تحصیلی متغیر است. مقطع رزیدنتی در روسیه ۲ تا ۵ سال و مقاطع پیشرفته ۶ ماه تا ۲ سال می باشد که میزان هزینه های آن به صورت ماهیانه محاسبه می شود. بنابراین این نکات را در هنگام ثبت نام در دانشگاه های روسیه مد نظر قرار دهید.

هزینه دانشجویی یا آموزش در روسیه

یکی از مهمترین هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه در بخش مسکن می باشد. در مسکو برای هزینه مسکن دادن پول پیش (رهن) وجود ندارد اما معادل یک ماه اجاره به عنوان گارانتی از مستاجر دریافت می گردد. یعنی اول هر ماه اجاره ماه بعد پرداخت می شود. آژانس های املاک نیز معادل یک ماه اجاره را به عنوان کمیسیون از شما دریافت می کنند. اجاره خوابگاه برای دانشجویان خارجی بسته به امکاناتی که دریافت می کنند، متفاوت می باشد. اما به طور کلی

اسکان در خوابگاه دانشجویی ارزانتر از اجاره مسکن در روسیه می باشد!

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه در سال 2022 مهمترین عامل برای تحصیل در روسیه می باشد. دانشجویانی که می توانند از پس هزینه های اسکان در این کشور بر بیایند، به راحتی در دانشگاه های روسیه ثبت نام کرده و ادامه تحصیل می دهند. عده زیادی از این دانشجویان بعد از اتمام دوران تحصیل به کشور باز می گردند و از دانش خود در پیشرفت و شکوفایی کشور بهره می گیرند.

باید برای دوران تحصیل خود در روسیه به اندازه کافی درآمد داشته باشند.

شرایط زندگی دانشجویان ایرانی در روسیه

از آنجایی که ایران روابط نزدیک تجاری و اقتصادی با روسیه دارد و روسیه نیز دارای دانشگاه های متعدد با سطح بالای علمی و اعتبار جهانی می باشد، افراد زیادی از کشور برای ادامه تحصیل آکادمیک روسیه را انتخاب می کنند. اما آیا اسکان دانشجویان ایرانی در روسیه آسان است؟

مهمترین چالشی که بسیاری از ایرانی ها برای زندگی دانشجویی در روسیه با آن مواجه هستند، مشکل فرهنگی و کنار آمدن با فرهنگ روسی می باشد. گذشته از آب و هوای سرد روسیه مردم این منطقه نیز مردمانی درونگرا و سرد مزاج هستند که به راحتی با خارجیان ارتباط برقرار نمی کنند. اما اگر توانستید اعتماد یک روسی را جلب کنید، قطعا یک یاز بهترین دوستان شما خواهد شد!

یکی دیگر از چالش های تحصیل در روسیه، آمادگی بیشتر برای دوره پادفک قبل از ورود به دانشگاه ای روسی خواهد بود. بحث دیگری باید به آن توجه کرد، هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه است که باید در دوران تحصیل پرداخت کنید. هزینه ثبت نام در دانشگاه های روسیه، هزینه خوابگاه دانشجویی، هزرینه خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره که به طور متوسط چندین هزار روبل را شامل می شود.

اگر بتوانید بورسیه دانشجویی روسیه را دریافت کنید دولت روسیه بخش زیادی از هزینه های دانشجویی شما را خواهد پرداخت.

میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه

برای تحصیل در کشور روسیه در ابتدا باید نوع دانشگاه خود را مشخص کنید. مهمترین هزینه زندگی تحصیلی در این کشور، شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و معاش می باشد. به طور کلی دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنید در میزان هزینه تمام شده شما بسیار تاثیرگذار است. در ادامه برخی از شهریه های دانشگاه های معروف روسیه رادر سال 2022 ذکر می کنیم تا تفاوت آنها را مقایسه کند.

شهریه دانشگاه های پزشکی در سال 2022 به قرار زیر است:

میزان هزینه شهریه دانشگاه کازان در رشته پزشکی به زبان روسی 369 هزار روبل و به زبان انگلیسی 468 هزار روبل، دندانپزشکی به زبان روسی 363 هزار روبل و به زبان انگلیسی 468 هزار روبل می باشد. رشته داروسازی دانشگاه کازان که به زبان روسی تدریس می شود 242 هزار روبل می باشد.

پزشکی دانشگاه پیراگوف به زبان روسی و انگلیسی 500 هزار روبل شهریه سالانه دارد و هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان روسی 500 هزار روبل می باشد. همچنین هزینه شهریه داروسازی به زبان روسی 350 هزار روبل می باشد. اما هزینه شهریه رشته پزشکی در دانشگاه رودن به زبان روسی 8500 دلار و پزشکی به زبان انگلیسی 9500 دلار می باشد. داروسازی نیز 5000 دلار هزینه ثبت نام دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش در تماس باشید. دانشجویان می توانند با خیال آسوده برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه اقدام کنند و

بعد از اتمام دوران تحصیل به ایران بازگردند و از تجربیات و مهارت های خود در جهت پیشرفت کشور استفاده کنند.

موسسه آبادیس پارسیان دانش یکی از بهترین موسسات اعزام دانشجو به روسیه می باشد که با کسب مجوزهای لازم از وزارت علوم می تواند شما را در تمام مراحل پذیرش و ثبت نام در دانشگاه تا پایان تحصیل همراهی کند.