دانشگاه ریاست جمهوری روسیه
ب نکات سایت توجه کن

دانشگاه ریاست جمهوری روسیه رانخیگس یا رانهیگس

دانشگاه ریاست جمهوری روسیه از بزرگ ترین و برجسته ترین مراکز آموزشی این کشور است. این دانشگاه در ۸ منطقه روسیه ۵۲ شعبه دارد. دانشگاه رانخیگس یا رانهیگس تحت نظر دفتر ریاست جمهوری روسیه فعالیت می کند و شعبه مرکزی آن با عنوان آکادمی علوم مدیریت و اقتصاد روسیه در شهر بزرگ مسکو قرار دارد.

تاریخچه دانشگاه ریاست جمهوری روسیه

آکادمی علوم اقتصاد روسیه فعالیتش را در سال ۱۹۷۷ با نظارت ریاست جمهوری آغاز کرد. در ابتدا هدف از تاسیس این مرکز آموزش مدیران و کارمندان دولت و اقتصاددانان و کار آفرینان برای پیشرفت آینده اقتصادی روسیه بود. حدود سی سال بعد با دستور رییس جمهور روسیه و با حمایت دولت، آکادمی با بهترین امکانات تجهیز شد و با ادغام ۱۲ موسسه آموزشی درزمینه اقتصادی، مالی و علوم انسانی، به بزرگترین دانشگاه اقتصاد و علوم انسانی روسیه تبدیل شد!! دانشگاه رانخیگس در بین کشورهای اروپایی هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

دانشکده های ریاست جمهوری روسیه

دانشگاه ریاست جمهوری روسیه، دارای ۲۲ دانشکده می باشد و تاکنون در حدود ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل داشته است. در این دانشکده ها ۱۲۰ رشته در مقطع کارشناسی و ۱۱۵ رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل دانشجویان وجود دارد. حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه رانخیگس تحصیل می کنند. همچنین ۵ هزار استاد مشهور در علوم اقتصاد در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند. مهم ترین دانشکده ها عبارتند از:

دانشگاه ریاست جمهوری روسیه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه رانخیگس

زبان مورد نیاز در این دانشگاه، زبان روسی است ولی در بعضی از رشته های تحصیلی بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد لذا برای مقطع کارشناسی دانشجویان حتما باید به زبان روسی مسلط باشند. 

بورسیه در دانشگاه ریاست جمهوری روسیه

هر کدام از دانشکده های دانشگاه ریاست جمهوری روسیه برای دانشجویان بین المللی خود بورسیه های مختلفی را مد نظر قرار می دهند که به دانشجویان برتر تعلق می گیرد!! سوال بسیاری از افراد این است که آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی از همان ابتدای تحصیل در دانشگاه رانخیگس وجود دارد؟

بله! از همان ابتدا دانشجویان خارجی از سال دوم با توجه به نمره و معدل سال اولشان می توانند از بورسیه استفاده کنند. بورسیه دانشگاه، نیمی از شهریه دانشجویان را پوشش می دهد. اگر متقاضیان دوره کالج یا پادفک را با حداکثر امتیاز طی کنند، کل هزینه آن ها با بورسیه تامین می شود!

دانشگاه ریاست جمهوری روسیه
دانشگاه رانخیگس روسیه

دوره پادفک برای پذیرش در دانشگاه رانخیگس

برای پذیرش در دانشگاه رانخیگس روسیه نیاز است که دوره های آمادگی قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه گذرانده شود. پادفک یا کالج جهت آماده شدن متقاضیان ورود به دانشگاه تشکیل می شود. متقاضیان مدارک خود را از اول تیر ماه برای دانشگاه می فرستند. حدود ۳۰ روز طول می کشد تا مدارک بررسی شود و نامه پذیرش این دوره برای داوطلب صادر گردد.

این دوره حدود ۲ ترم و به زبان روسی است. دوره پادفک در محوطه اصلی دانشگاه ریاست جمهوری روسیه برگزار می شود و از بهترین اساتید برای این دوره استفاده می شود. چند ماه این دوره به آموزش فشرده زبان روسی می گذرد و در ادامه ۳ درس پیش نیاز مربوط به رشته اصلی تدریس می شود. بعد از گذراندن این دوره از متقاضیان آزمون گرفته می شود که درصد قبولی دراین آزمون بسیار بالا است.

برای اطلاع از نمونه مصاحبه برای پذیرش و آزمون های پادفک می توانید با موسسه اعزام دانشجو آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید!

هزینه های تحصیل و خوابگاه دانشگاه رانخیگس

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی که 3 تا 4 سال است، حدود ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار روبل و بسته به نوع رشته متفاوت است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکتری سه سال به طول می انجامد. هزینه آن هم از حدود ۳۰۰ هزار تا ۴۸۰ هزار روبل است. علاوه بر هزینه تحصیلی برای اقامت هم مبلغی باید پرداخت شود. دانشگاه ریاست جمهوری روسیه چهار خوابگاه مجهز و یک هتل دارد که تقریبا به ایستگاه مترو نزدیک است و یا پیاده می توان به راحتی تردد کرد. هزینه خوابگاه بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ روبل است.

هزینه زندگی دانشجویی در مسکو و سن پترزبورگ ۳۰۰ دلار در ماه است. این هزینه ها در مقایسه با دانشگاه های کشورهای اروپایی هم تراز با روسیه بسیار مناسب و ارزان قیمت است. این عامل باعث شده که دانشجویان زیادی از کشورهای دیگر برای تحصیل خود روسیه را انتخاب کنند.

دانشگاه رانخیگس روسیه
دانشگاه ریاست جمهوری روسیه

اهداف دانشگاه رانخیگس روسیه

دانشگاه رانخیگس با داشتن اساتید برجسته و فارغ التحصیلان حاذق و ممتاز خود اهداف مهم و کاربردی را دنبال می کند.

۱-  آموزش کادر حرفه ای برای تمام مقاطع

۲-  ایجاد زیر ساخت های استاندارد علوم اجتماعی و انسانی و اقتصادی

۳-  پشتیبانی، بازرسی علمی و تحلیلی ارگان های دولتی

۴-  برگزاری دوره های پیش نیاز برای دانشجویان خارجی

درباره دانشگاه رانخیگس روسیه بیشتر بدانیم

بسیاری از اشخاص معروف روسیه از فارغ التحصیلان دانشگاه ریاست جمهوری می باشند و در مقام های مدیریتی دولتی و خصوصی مشغول به کار شدند. از جمله نخست وزیر و رییس جمهور روسیه، بازرگانان مشهور روسی که در سطح  بین الملل شناخته شده اند.

دانشگاه رانخیگس دارای کتابخانه ای بزرگ و مجهز با هفت میلیون جلد کتاب است. در شهر زیبای سنت پترزبورگ هم یکی از شعبه های دانشگاه ریاست جمهوری روسیه قرار دارد که سالانه حدود ۲۵۰۰ دانشجو را پذیرش می کند. حدود ۲۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه رانخیگس روسیه تحصیل می کنند. شهریه پادفک یا کالج برای ورود به دانشگاه ریاست جمهوری روسیه به صرفه و اقتصادی است. برای استعلام هزینه های تحصیل در این دانشگاه و یا نحوه پذیرش با کارشناسان آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.

زبان مورد نیاز در این دانشگاه، زبان روسی است ولی در بعضی از رشته های تحصیلی بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد لذا برای مقطع کارشناسی دانشجویان حتما باید به زبان روسی مسلط باشند.