فهرست مطالب

ب نکات سایت توجه کن

آکادمی علوم روسیه

آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences) یکی از مراکز دانشگاهی روسیه است که از اعتبار بسیار زیادی در بین دانشگاه های معتبر روسیه و جهان برخوردار است. این مرکز علمی که تنوع رشته های تحصیلی آن زبانزد است، در آموزش دانشجویان داخلی و  بین المللی موفقیت های زیادی کسب کرده است. البته سالها طول کشیده تا با سرمایه گذاری دولت روسیه در این دانشگاه و تجهیز آن و استفاده از مفاخر علمی روسیه، این آکادمی بتواند با دانشگاه های مطرح اروپایی برابری کند. اگر علاقه مند تحصیل در این دانشگاه هستید، در ادامه با تاریخچه و عملکرد آکادمی علوم روسیه بیشتر آشنا می شویم.

تاریخچه آکادمی علوم روسیه

آکادمی روسیه در سال ۱۷۲۴ میلادی تاسیس شده است. این مرکز به دستور پطر کبیر و زیر نظر مجلس سنای روسیه در شهر سنت پترزبورگ فعالیت خود را شروع کرد. پطر کبیر برای رشد و توسعه صنعتی، علمی، فرهنگی و اقتصادی کشور روسیه این آکادمی را بنا کرد. آکادمی علوم روسیه دو شعبه دیگر در شهر های مسکو و سیبری نیز دارد. شعبه اصلی دانشگاه در مرکز پایتخت روسیه، شهر زیبای مسکو، در کنار مراکز تجاری و تفریحی ساخته شده است. نزدیک تمام شعبه ها ایستگاه مترو وجود دارد و این امر موجب تسهیل تردد دانشجویان شده است.

فعالیت آکادمی علمی روسیه در حدود ۱۳ شاخه متمرکز شده که در هر بخشی ۱۲۰ هزار نفر فعال هستند. این دانشگاه چند ملیتی، قدیمی و معتبر با مراکز علمی دنیا پروژه های موفق فراوانی داشته است. ریاست آکادمی علوم روسیه را در حال حاضر ریاضی دان برجسته” یوری آسیف” عهده دار است.

تحصیل در دانشگاه آکادمی

آکادمی علوم روسیه دانشگاهی بزرگ و وسیع دارای رشته های متنوع، پر طرفدار و در تمامی مقاطع تحصیلی است. این تنوع و همچنین اعتبار بین المللی مدارک این مرکز باعث شده که دانشجویان زیادی از کشور روسیه و سایر کشورها به تحصیل در آن علاقه مند شوند. بسیاری از دانشجویان از مقطع کارشناسی تا دکترای خود را در این مرکز به راحتی طی می کنند.

رشته های تحصیلی آکادمی روسیه

 باتوجه به فراوانی رشته های آکادمی علوم روسیه ما در اینجا به مهم ترین و پر تقاضا ترین رشته ها آن اشاره می کنیم.

در علوم ریاضی: گرایش های ریاضی و فیزیک، فیزیک هسته ای، فیزیک کاربردی، فیزیک زیرساختارها، برنامه سیستم، علوم مهندسی،

علوم تجربی: رشته های علوم پزشکی، زیست شناسی مولکولی و ژن، گیاه شناسی، جانور شناسی، شیمی، بیوفیزیک سلول.

علوم انسانی: اقتصاد، بوم شناسی، زبان شناسی، فلسفه، مطالعات شرق، ادبیات، مردم شناسی.

رشته های فوق گزیده ای از تنوع رشته در این مرکز دانشگاهی است. از این رو اگر علاقه به تحصیلات عالی دارید این مرکز در هر گرایشی رشته های متنوعی دارد که می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

شرایط پذیرش در آکادمی علوم روسیه چگونه است؟

کشور روسیه برای ایرانی ها به دلیل نزدیک بودن از نظر مسافت یک محل مناسب برای ادامه تحصیل است. دانشگاه های روسیه مزیت های زیادی برای جذب دانشجو دارند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

نداشتن هیچ گونه شرط سنی برای پذیرش در دانشگاه: در مقطع کارشناسی و در بیشتر رشته ها و دانشگاه های روسیه شرط معدل برای ورود به دانشگاه وجود ندارد.

اگر مدرک زبان هم ندارید، درهای دانشگاه های روسیه به روی شما باز است: می توانید با گذراندن یک دوره پادفک یا کالج درکنار دروس دیگر زبان روسی را هم یاد بگیرید.

پس در هر سنی و با هر معدلی حداقل می توانید در یکی از دانشگاه های روسیه پذیرش بگیرید. ابتدا دوره ی کالج را گذرانده و بعد از قبولی در آزمون آن وارد دانشگاه های روسیه یا آکادمی علوم روسیه می شوید.

شرایط دریافت بورسیه از آکادمی علوم روسیه

یکی از راه های کاهش هزینه های تحصیل در روسیه، استفاده از بورس تحصیلی است. سالانه حدود ۱۵ هزار نفر در دانشگاه های روسیه بورسیه می شوند که این شامل دانشجویان غیر روسی و خارجی نیز می گردد. برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی لازم است که معدل دیپلم متقاضی بالاتر از ۱۶ باشد و مدرک آیلتس در زبان انگلیسی و در رشته هایی که نیاز به زبان روسی است، دوره  پادفک طی شود.

در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویی که قصد بورسیه شدن را دارد باید نمرات عالی و رزومه علمی بالایی داشته باشد و از اساتید خود برای اخذ بورسیه معرفی نامه معتبر دریافت کند.

درباره آکادمی علوم روسیه بیشتر بدانیم!

فارغ التحصیلان آکادمی علوم روسیه در یک قرن اخیر بسیاری از جوائز نوبل در رشته های مختلف را از آن خود کرده اند. دو جایزه در رشته ی پزشکی، دو جایزه در رشته ی ادبیات، یک جایزه در رشته ی اقتصاد و شیمی، ده جایزه در رشته ی فیزیک و مهمترین جایزه ی این آکادمی را “آندری دیمیتریویچ ساخاروف” در زمینه ی صلح نوبل دریافت کرده است.

جالب است بدانید کتابخانه شخصی پطر کبیر در اختیار این آکادمی قرار گرفته است.

پطر کبیر از دانشمندان بزرگ آن زمان مانند لئوناردو اویلر که از نوابغ ریاضی دنیا محسوب می شد برای عضویت در آکادمی علوم روسیه دعوت به عمل آورد و همین امر باعث پیشرفت علوم ریاضی در این آکادمی شد.

عضویت لاماناسوف در این آکادمی برگ زرینی در تاریخ و ادبیات روسیه گشود. مندلیف از شیمی دانان معروف آکادمی علوم روسیه بوده است

دانشکده‌های آکادمی علوم روسیه

آکادمی علوم روسیه دانشگاهی بسیار وسیع و گسترده است که رشته های مختلفی در آن تدریس می شود. این دانشگاه از سه آکادمی در نقاط مختلف روسیه تشکیل شده که عبارتند از:

آکادمی بخش سیبری

این قسمت از دانشگاه در سال ۱۹۵۷ میلادی تاسیس شد که تمامی مراکز تحقیقاتی دانشگاه در این قسمت قرار دارند. مهمترین مراکز تحقیقاتی بخش سیبری آکادمی علوم شامل مرکز تحقیقاتی نووسیبیرسک، ایرکوتسک، اولان اوده، کرسنویارسک و یاکوتسک می شود.

آکادمی بخش اورال

این آکادمی در سال ۱۹۳۲ میلادی فالیت خود را آغاز کرد. مراکز تحقیقاتی این بخش شامل یکاترینبورگ، اوفا، پرم، اورنبورگ، چلیابینسک، ایژوسک وسیکتیوکار می‌باشد.

آکادمی بخش شرق دور

مرکز تحقیقاتی که در این بخش قرار دارند نیز شاملمرکز تحقیقاتی آمور، پریمورسکی، ساخالین، کامچاتکا و مرکز علمی شمال شرقی می باشد.

ثبت نام در آکادمی علوم روسیه

اگر علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه معتبر روسیه هستید، بهتر است قبل از هر اقدامی با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش مشورت نمایید. متخصصان موسسه با ارائه اطلاعات کامل، دقیق و جزیی می توانند شما را برای انتخاب بهترین رشته ها کمک کنند. بنابراین قبل از درخواست پذیرش حتما به موسسه آبادیس پارسیان مراجعه کنید و از رشته های تحصیلی، هزینه های تحصیلی، نحوه پذیرش و غیره اطلاع پیدا کنید.

کارشناسان ما نسبت به پذیرش شما با کمترین هزینه و سریع ترین زمان اقدام کرده و شمار ا از ابتدا تا انتهای پذیرش و دریافت خوابگاه دانشجویی در آکادمی علوم روسیه همراهی می کنند.