نظام آموزشی روسیه

تحصیل در روسیه از دوره ابتدایی تا انتهای دبیرستان به صورت رایگان ارائه می شود. دولت روسیه تمامی امکانات را برای رشد تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان فراهم کرده است. آموزش عمومی در این کشور ۴ ساله، دوره راهنمایی ۵ ساله و دوره دبیرستان ۳ ساله است.

سیستم آموزشی در کشور روسیه چگونه است؟

کشور روسیه با ۱۵۰ میلیون جمعیت یکی از کشورهایی است که سیستم آموزشی متمرکز و پیوسته دارد. آموزش در این کشور تا مقطع دیپلم رایگان است. روسیه برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی بستری مناسب فراهم کرده به طوری که در حال حاضر از بیشتر کشورهای دنیا برای تحصیل در روسیه اقدام می کنند. دولت روسیه با ارائه بورسیه به دانشجویان ممتاز توانسته است زمینه ارتقای علمی را برای افرادی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی را ندارند، فراهم نماید.
هر دانشجویی که علاقه مند به تحصیل درروسیه باشد می تواند به راحتیو بدون محدودیت سنی برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کند. این کشور از پذیرش دانشجویانخارجی استقبال می کند. ۳۳ درصد سهمیه تحصیلی روسیه در سال ۲۰۱۵ به دانشجویان خارجی تعلق گرفت.

موسسات نظام آموزشی در روسیه

طراحی ساختار آموزشی عالی در روسیه باعث شده تا هر ساله از سراسر دنیا افراد زیادی برای ثبت نام در دانشگاه های آن به این کشور سفر کنند. بیش از ۹۰۴ دانشگاه موجود در روسیه دلیلی برای همین امر است. در حالیکه فقط ۲ درصد جمعیت ۱۵۰ میلیونی این کشور را دانشجویان تشکیل می دهند! همین تعداد دانشگاه نیز با استفاده از سیاست های سیستم آموزشی روسیه در سطح جهانی مطرح هستند.
موسسات آموزش عالی روسیه در سه بخش دانشگاه، آکادمی و انستيتو فعالیت می کنند که مهمترین موسسات آموزش عالی روسیه، دانشگاه ها می باشند. برخی از دانشگاه های روسیه به دلیل برخورداری از کلیه شرایط لازم در جهت ارائه آموزش های تخصصی، دانشگاه جامع روسیه نامیده می شوند.
انستيتوها در زمینه آموزش رشته های خاصی فعالیت می کنند. این رشته ها بیشتر شامل صنایع معدن، شیلات، هوافضا و هواشناسی می باشد. اما اگر همین انستیتوها به اندازه کافی رشته های متعددر ا پوشش دهند و تعداد دانشجویان درحد معینی باشد، به عنوان دانشگاه شناخته می شوند. در حالی که اگر سطح علمی موسسه آموزشی در روسیه بالاتر باشد و حداقل ۵ استاد از برترین اساتید دانشگاهی عضو هیات علمی آن باشند، به آن عنوان “آکادمی” اطلاق می گردد. مهم ترین آکادمی های روسیه عبارتند از:

اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه

اگر قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارید، باید بدانید که دوره کارشناسی در این کشور ۴ ساله است. اما این مدت برای دوره کاردانی ۲ ساله و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تقریبا ۶ ساله می باشد. کمیسیون پذیرش دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان را ملزم به داشتن مدرک B.Sc. می داند.
دانشجویان بعد از دریافت این مدرک که نشان دهنده گذراندن دوره های کارشناسی می باشد، می توانند در مقطع بالاتر تحصیل کنند. همچنین سیستم آموزشی روسیه مقرراتی را برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در نظر گرفته است که گذراندن ۴۰ واحد درسی، شرکت در فعالیت های تحقیقاتی، داشتن استاد راهنما،‌ انتخاب واحد تا ۱۴ ساعت در هفته و ارائه پایان نامه از جمله آنهاست.

سیستم آموزشی روسیه در دوره دکتری

دانشجو می تواند جهت پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری Ph.D روسیه درخواست خود را به صورت مستقیم ارائه دهد و یا با عقد موافقت نامه بین سیستم آموزشی روسیه و کشور دانشجو اقدام نماید. اگر با تحصیل دانشجو در مقطع دکتری موافقت شود، رئیس دانشگاه تاییدیه آن را به دانشجو ابلاغ می کند. دانشجویان تایید شده باید مدارک خود را حداقل دو ماه زودتر از شروع سال تحصیلی به دانشگاه ارائه کنند.
تحصیلات در مقطع دکتری Ph.D با هدف تربیت برترین کادر علمی و آموزشی صورت می گیرد. گذراندن دوره کارشناسی ارشد و انجام پروژه های موفق تحقیقاتی از شروط پذیرش در مقطع دکتری می باشد. دوره های تحصیلی دکتری در روسیه از اکتبر ماه آغاز می شود.

سیستم آموزشی روسیه در دوره فوق دکتری D.DC

دوره ”دكترانتوري” یا فوق دکتری در روسیه برای بسیاری از افرادی که به دنبال یادگیری بیشتر، تحقیقات و پژوهش های علمی را دارند بسیار جذاب و پرطرفدار است. دوره فوق دکتری حداکثر ۲ ساله است و در نهایت دانشجو موفق به دریافت مدرک D.Sc. می شود.

نظام آموزشی در روسیه چگونه است؟

نظام آموزشی مدرن روسیه بر اساس اصل بولونیا پایه گذاری شده است و دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را برگزار می کند. بعد از این دوره ها دانشجویان می توانند تحصیلات تکمیلی را دنبال کنند. برخی از دانشگاه های روسیه صرفا یک روشته خاص را آموزش می دهند که در این صورت دوره های آموزشی آن ۵ ساله می باشد.
پذیرش دانشجویان خارجی از اهداف سیستم آموزشی روسیه می باشد. بنابراین دولت این کشور سعی کرده است تا بهترین شرایط را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کند. در همین راستا از دسامبر ۲۰۱۷ روند تمدید ویزای دانشجویی روسیه سهل تر از قبل اجرا می شود. از همین رو در حال حاضر بیش از ۳ میلیون دانشجو از سراسر دنیا در این کشور مشغول به تحصیل هستند.

امکانات تحصیلی در روسیه

ساختمان های آموزشی بسیار مجهز، وجود خوابگاه های دانشجویی با امکانات بالا، وجود آزمایشگاه های باکیفیت، کتابخانه، ساختمان هابی اداری، فروشگاه ، سالن های ورزشی، زمین های بازی و غیره حداقل امکاناتی است که سیستم آموزش عالی در روسیه در اختیار دانشجویان قرار می دهد. اعضای هیئت عـلمـی در پـایـه استـادی و فوق دکتری می باشند که یک استاد راهنما با درجه دانشیاری نیز به دانسشجو کمک می کند. انجام پروژه های تحقیقاتی در سطح بالا، اجرای برنامه های آموزشی متنوع، فعالیت های ورزشی، ارتباط با دانشگاه های برتر دنیا و مهیا کردن محیطی امن و شاد از خصوصیات دانشگاه های روسیه می باشد.
دانشجو می تواند در هنگام تحصیل از کار نیمه وقت نیز برخوردار شود و یا دوره های کارآموزی خود را در مراکز وابسته به دانشگاه بگذراند. دانشجویان همچنین می توانند برای تدوین رساله تحقیقاتی و تکمیل مطالعات خود همانند اعضای هیات علمی از تجهیزات، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها یمجهز استفاده کنند. رییس دانشگاه موظف است تمامی تسهیلات و امکانات دولتی لازم را در دانشجو قرار دهد. دانشجویان هر ساله ۲ ماه مرخصی تحصیلی دارند.
ویژگی های جغرافیایی موسسات آموزش عالی روسیه طوری است که دانشجو احساس راحتی و امنیت داشته باشد. اکثر دانشگاه های روسیه در مناطق شهری با فضای آ»وزشی زیبا و مجهز است.

هزینه های آموزش عالی در روسیه

تحصیل تا مقطع دیپلم دبیرستان در روسیه رایگان است. اما برای ورود به دانشگاه باید هزینه های آن را پرداخت کنید. دانشجویان خارجی بعد از ارزشیابی مدرک تحصیلی خارجی می توانند تحصیل خود را در دوره پادفک شروع کنند و بعد از قبولی در آزمون ورودی وارد کورس اصلی دانگاه های روسیه شوند.
هزینه شهریه هر دانشگاه بر اساس رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می گیرد، متفاوت است. شهریه دانشگاه هر ساله تعیین می شود که نسبت به هزینه های تحصیلی کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است. برای استعلام هزینه های تحصیلی روسیه با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.