دانشگاه های غیر پزشکی روسیه

دانشگاه های غیر پزشکی روسیه

کشور روسیه در زمینه علمی جایگاه بسیار خوبی در جهان دارد. دانشگاه های معتبر زیادی در این کشور وجود دارند که به دو دسته بزرگ دانشگاه های غیرپزشکی روسیه و دانشگاه های پزشکی روسیه تقسیم می شود.

درباره دانشگاه های روسیه

روسیه در حدود سال ۲۰۰۳ میلادی با امضای پیمانی به نام بولونیا موظف شد که سطح علمی و دانشگاهی خود را با دانشگاه های اروپا هم تراز کند تا اگر دانشجویان تمایل دارند، به آسانی برای دانشگاه های اروپایی انتقالی بگیرند. این پیمان باعث شد تا دولت روسیه برنامه ای چندین ساله برای ارتقا دانش و سطح کیفی دانشگاه ها و مراکز علمی در دستور کارش قرار دهد، به طوری که در حال حاضر دانشگاه های غیر پزشکی روسیه با داشتن رتبه بالای علمی جایگاه خود را در میان دانشگاه های معتبر دنیا باز کرده اند.

مناسب بودن هزینه زندگی، تحصیل و وجود دانشگاه های برتر در این کشور باعث شده تا روسیه سالانه متقاضیان تحصیلی زیادی را به خصوص در سال های اخیر به خود جذب کند.

رشته های غیر پزشکی دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه، هم علاوه بر رشته های پر طرفدار پزشکی در رشته های غیرپزشکی هم دانشجوی روسی و غیر روسی می پذیرند. از آنجا که روسیه کشوری صنعتی و فعال درحوزه های نفتی است، رشته های مهندسی هم در این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان علاقمند به تحصیل در روسیه قرارگرفته است.

دولت روسیه برای مجهز کردن دانشگاه های علوم ریاضی و مهندسی به آخرین تجهیزات روز دنیا هزینه ی خیلی زیادی را صرف کرده تا این رشته ها در جایگاه خوبی قرار گیرند. مهندسی های نفت وگاز، هوا فضا، مکانیک کامپیوتر بخصوص نرم افزار، فناوری اطلاعات از این دسته هستند. درگروه علوم انسانی و هنر رشته های متنوعی برای ادامه ی تحصیل علاقه مندان این رشته وجود دارد مانند: ادبیات، تاریخ هنر، موسیقی، مدیریت، روابط بین الملل، هوش مصنوعی، اقتصاد، حقوق و گرایش های دیگر.

شرایط و محدودیت سنی دانشگاه های غیر پزشکی روسیه

با این که برای ورود به دانشگاه های روسیه هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد اما حداقل سن ورود به دانشگاه ۱۷ سال تمام می باشد. برای ادامه تحصیل آکادمیک در دانشگاه های غیر پزشکی نیازی به شرط معدل نمی باشد اما توصیه می شود برخی از نکاتی که در ادامه بیان می شود را رعایت کنید!

برای ورود به دانشگاه های روسیه شرط معدل دیپلم وجود ندارد و با هر معدلی می توانید در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید. یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که در هر سن و سالی که باشید می توانید در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید. حتی بدون داشتن مدرک زبان نیز می توانید در تمام رشته های دانشگاهی این کشور ادامه تحصیل دهید اما باید به زبان روسی یا انگلیسی مسلط باشید. اگرچه دانشگاه ها برای کمک به دانشجویان خارجی دوره آموزش زبان روسی را با عنوان دوره پادفک برگزار می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوره پادفک روی دکمه زیر کلیک کنید

نحوه دریافت مدرک در دانشگاه های غیرپزشکی

بعد از اتمام دوره کالج هر دانشگاه در روسیه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد. بعد از قبولی در آزمون می توانید در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنید. امکان شرکت در چند آزمون ورودی دانشگاه ها برای دانشجویان وجود دارد. تحصیل در دوره کارشناسی ۴ ساله است که برای تحصیل در این مقطع حتما باید مدرک دیپلم را داشته باشید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز ۲ ساله می باشد. برای مقطع دکتری، اگر در دانشگاه مورد نظر کارشناسی ارشدتان را گرفته باشید با کمک استاد راهنمای خود می توانید بورسیه روسیه را دریافت کنید.

در دانشگاه های معتبر و با درجه علمی بالا که تدریس به زبان روسی است، حتما برای پذیرش دانشجوی خارجی نیاز به مدرک زبان روسی دارید. در شهر مسکو و سنت پترزبورگ به دلیل تعداد بالای دانشجویان خارجی اکثر رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود. مدارک تحصیلی ۱۳۰ دانشگاه روسیه در رشته های غیر پزشکی مورد تایید وزارت علوم ایران است.

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه
دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته های غیر پزشکی

برای تحصیل در دانشگاه های روسیه داشتن مدارک زیر لازم است:

کلیه مدارک باید به زبان روسی رسمی ترجمه شده باشد. بعد از ارسال مدارک برای متقاضی تحصیل، ویزای دانشجویی صادر می شود.  اعتبار این ویزا سه ماهه است که بعد از این مدت هر ساله ویزای دانشجویی تمدید می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر روسیه خیلی ارزان تر و مناسب تر از سایر دانشگاه های اروپایی و آمریکایی است و به همین دلیل روسیه سالانه با تقاضای بالایی از علاقمندان به تحصیل مواجه است. شهریه رشته های غیر پزشکی سالانه بسته به رشته تحصیلی انتخابی، حدود 2000 تا 8000 دلار می باشد. دانشجویان برای کرایه اتاق یا هزینه خوابگاه و خرید کتاب های درسی، همچنین تهیه غذا با توجه به محل تحصیل و زندگی به مبلغی حدود 1500 تا 4000 دلار نیاز دارند.

دانشجویان می توانند برای تامین هزینه های خود کار نیمه وقت هم داشته باشند. هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه با توجه به شهر محل اقامت دانشجو نیز متفاوت می باشد. مسلما هزینه زندگی دانشجویی در مسکو و سنت پترزبورگ نسبت به شهرهای کوچک تر ماننند کازان گرانتر می باشد.

بورسیه و تحصیل رایگان در دانشگاه های روسیه

آیا امکان تحصیل رایگان غیر پزشکی در روسیه وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت:‌ بله! حدود ۷ سال پیش قانونی در روسیه تصویب شد که مطابق آن دانشجویان خارجی که از ۱۷۰ کشور برای تحصیل به روسیه می آیند در صورت تمایل بورسیه شوند و از مزایای تحصیل رایگان دولتی برخوردار گردند. این بورسیه بیشتر مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی یا رشته های پزشکی است. راههای مختلفی برای دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان غیر پزشکی در روسیه وجود دارد. از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

  • گرفتن بورسیه از طریق قبولی در المپیاد جهانی یا روسی
  • قبول شدن در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر
  • اخذ بورسیه سهمیه ویژه دولت

بهترین دانشگاه های روسیه در رشته های غیر پزشکی

برای این که با اطلاعات کامل از دانشگاه های روسیه اقدام به انتخاب بهترین دانشگاه و ثبت نام در رشته دلخواه خود نمایید در ادامه با ما باشید تا لیست دانشگاه های غیر پزشکی روسیه را در رشته های مختلف معرفی کنیم.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه در کشور روسیه دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ است که در سال ۱۷۲۴ تاسیس شده است. دانشگاهی بزرگ و معتبر که دارای ۲۵ دانشکده در رشته های مختلف می باشد. این دانشگاه را پتر کبیر بنیان گذاری کرده و حدود سی هزار دانشجو در آن به تحصیل در رشته های پزشکی و غیر پزشکی مشغول هستند که از قدیمی ترین دانشگاه غیر پرشکی روسیه می باشد.

دانشگاه اقتصاد پلخف مسکو

این مرکز علمی که نخستین کالج تخصصی در زمینه امور مالی می باشد در دوران امپراطوری روسیه بنیان گذاری شد. در زمان شوروی سابق با پیوستن چندین دانشگاه دیگر از جمله تجارت و اقتصاد، آمار و انفورماتیک و علوم اجتماعی به دانشگاهی بزرگ و مجهز تبدیل شد.

دانشگاه ملی تحقیقات الکترونیک مسکو

این دانشگاه بیش از ۴۰ سال سابقه درخشان در امر تربیت متخصصان فناوری اطلاعات دارد. فارغ التحصیلان این مرکز در شرکت های مهم روسی و جهانی فعالیت می کنند. دانشگاه تحقیقات الکترونیک در تمام مقاطع تحصیلی دانشجویان فعال و ممتاز دارد.

دانشگاه تحقیقات ملی سامارا

اگر به رشته هوا فضا علاقه مندید این دانشگاه بهترین محل برای ادامه تحصیل شماست. دانشگاه سامارا در منطقه ولگا روسیه قرار دارد. در این مرکز انواع ماهواره ها وسیستم های پیشرفته موشکی طراحی می شوند.

دانشگاه فنی و مهندسی کازان

این دانشگاه از چندین دانشکده مهندسی شیمی، عمران و مکانیک تشکیل شده است. این مکان مجهز به کارخانه های زیادی در زمینه مواد شیمیایی است و تحقیقات گسترده و مهمی در این دانشگاه انجام می شود. دانشگاه کازان یکی از مراکز پیشرفته در آموزش علوم کامپیوتر، مهندسی هواپیما و ارتباطات رادیویی است که از اعتبار جهانی و رنکینگ بالا برخوردار است.

دانشگاه لامانوسف مسکو

دانشگاهی قدیمی در قلب شهر تاریخی مسکو که حدود ۳۹ دانشکده دارد. این دانشگاهی بزرگ با رتبه بالای علمی در میان مراکز علمی جهان که فارغ التحصیلان بسیار معروفی مانند آنتوان چخوف و ایوان تورگینف، میخاِئیل گورباچوف و بوریس دمیدیویچ را داشته می تواند بهترین انتخاب برای تحصیل در دانشگاه های غیر پزشکی مسکو باشد.

دانشگاه دوستی ملل روسیه

این مکان که در دوران شوروی سابق با نام پاتریس لومومبا در شهر مسکو تاسیس شد، دارای ۵ انستیتو و ۶ دانشکده در زیر گروه های علوم انسانی و هنر، پزشکی، علوم اجتماعی و بازرگانی، مهندسی فناوری و کامپیوتر، زبان می باشد. دانشگاه دوستی ملل مجهز به بهترین امکانات رفاهی و آموزشی برای حدود ۲۱ هزار دانشجو می باشد.

شرایط تحصیل غیر پزشکی در روسیه چیست؟

برای تحصیل در دانشگاه های غیرپزشکی روسیه شرایط خاص و پیچیده ای وجود ندارد. عدم محدودیت سنی و شرط معدل حاکی از سهولت تحصیل در روسیه است! بنابراین کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش مشورت کنید و از مشاوره رایگان آنها در تمامی زمینه ها اعم از راهنمای کامل تحصیل غیر پزشکی در روسیه، نحوه پذیرش، شرکت در دوره پادفک، شهریه دانشگاه های غیر پزشکی روسیه، اخذ ویزای دانشجویی، اجاره خوابگاه و کلیه امورات مرتبط با تحصیل در روسیه استفاده نمایید.

این موسسه با کسب مجوزات لازم از وزارت علوم می تواند شما را برای برخورداری از آینده علمی درخشان یاری کند.