از مزایای تحصیل در روسیه چه می دانید؟

هزینه های ماهانه دانشجویان شامل استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، شارژ سیم کارت و اینترنت می شود که به طور میانگین ۲۵ دلار آمریکا است. هزینه های زندگی دانشجویی از جمله خورد و خوراک در مسکو به نسبت کشورهای اروپایی ارزان تر است و بسته به شیوه زندگی....
مزایای تحصیل در روسیه

راهنمای مطالعه

هر ساله دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل به دانشگاه های کشورهای دیگر می روند و در این بین کشور روسیه متقاضیان بیشتری دارد. این کشور مقصدی عالی با هزینه مناسب برای تحصیل دانشجویان سراسر دنیا می باشد. بر همین اساس نه تنها ایرانی ها بلکه بسیاری از کشورهای دیگر نیز روسیه را برای تحصیلات آکادمیک به اروپا ترجیح می دهند! در ادامه با مزایای تحصیل در روسیه آشنا می شویم.

اعتبار دانشگاه های روسیه جهانی است

سالهاست که دولت روسیه تلاش های زیادی برای ارتقا بخشیدن به مراکز علمی و دانشگاهی خود کرده است. بر همین اساس توانسته با تجهیز دانشگاه ها و بهره گیری از اساتید مجرب برای مدارک دانشگاهی خود اعتباری بین المللی کسب کند. در حال حاضر رتبه جهانی دانشگاه های روسیه با بسیاری از دانشگاه های مطرح اروپایی برابری می کند. به طوری که بر اساس رتبه بندی ARWU که سیستمی برای ارزیابی علمی دانشگاه هاست نام ۱۰ دانشگاه برتر روسیه در سال ۲۰۲۲ به چشم می خورد. این سیستم در سال ۲۰۳۳ به وسیله موسسه آموزش عالی دانشگاه شانگهای جیائو تونگ تاسیس شد. در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را مورد بررسی قرار می دهد.

شهریه دانشگاه های روسیه به صرفه است!

شهریه دانشگاه های روسیه در قیاس با کشورهای اروپایی با در نظر گرفتن کیفیت بالای آموزش، بسیار ارزان تر می باشد. این شهریه با توجه به رتبه دانشگاه و رشته متفاوت است. به صورت تقریبی شهریه سالانه دانشگاه ها بین ۳ هزار دلار تا ۱۰ هزار دلار آمریکا است و بیشترین شهریه مربوط به رشته هایی مانند پزشکی است. بسته به شرایط دانشجویان، هزینه‌های جانبی مانند غذا، کتاب های درسی و خوابگاه سالانه بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار آمریکا برایشان تمام می شود. همچنین امکان تحصیل رایگان با داشتن یک سری شرایط وجود دارد و افراد واجد شرایط می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه که به صورت رقابتی است و برای مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، اقدام نمایند.

هم زمان با تحصیل کار کنید!

کار دانشجویی با ویزای تحصیلی روسیه و کار در حین تحصیل در این کشور تفاوتی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در این کشور بر اساس مقطع تحصیلی، دانشجویان می توانند ساعاتی را مشغول به کار شوند. کار همزمان با تحصیل علاوه بر تامین هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه، باعث کسب تجربیات خوب و ارزشمندی می شود که می تواند در آینده کاری دانشجو موثر واقع شود. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه دارند تا حداکثر ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ساعت کاری مجاز ۲۰ ساعت در هفته و برای مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته می باشد.

در کشور روسیه به ازای یک ساعت کار، حدودا مبلغ ۸ تا ۱۰ دلار آمریکا پرداخت و با توجه به میزان ساعت کاری مجاز تقریبا تمام هزینه های زندگی دانشجویی تامین می شود.

دانشگاه رانخیگس روسیه
دانشگاه رانخیگس روسیه

هزینه زندگی ارزان و اقتصادی است!

هزینه های ماهانه دانشجویان شامل استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، شارژ سیم کارت و اینترنت می شود که به طور میانگین ۲۵ دلار آمریکا است. هزینه های زندگی دانشجویی از جمله خورد و خوراک در مسکو به نسبت کشورهای اروپایی ارزان تر است و بسته به شیوه زندگی هر شخص متغییر می باشد. برای مثال برخی از دانشجویان از فروشگاه ها اقلام مورد نیاز خود را خریداری کرده و آشپزی می کنند که هزینه ماهانه این افراد حدودا بین ۲۲۰ تا ۴۰ دلار آمریکا می باشد. عده دیگری از دانشجویان ترجیح می دهند که از کافه ها و رستوران ها استفاده کنند که هزینه ماهانه این افراد حدودا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکا متغیر می باشد و بستگی به نوع کافه و رستوران نیز متفاوت می باشد.

هزینه های اقامت دانشجویان بستگی به محل اقامت شان دارد. برخی خوابگاه را انتخاب کرده ( همه دانشگاه ها خوابگاه ندارند و این صورت دانشجویان ملزم به استفاده از خوابگاه های دیگر می شوند) که هزینه آن بین ۱۵ تا ۲۰۰ دلار آمریکا در ماه متغییر است. برخی دیگر نیز خانه شخصی اجاره می کنند که حداقل هزینه اجاره خانه ۱۲۰ دلار آمریکا در ماه است. همچنین به دانشجویان ممتاز مبلغی برای تامین هزینه های خورد و خوراک شان پرداخت می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی و روسی

برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی الزامی به شرکت در دوره ی پادفک (پیش دانشگاهی) نمی باشد. پادفک به دوره هایی اطلاق می شود که در آن دروس پایه مانند زیست، شیمی، ریاضی و زبان روسی تدریس می شود تا دانشجویان را برای آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور آماده کند. هرچند که دوره پادفک روسی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان روسی الزامی است و هزینه تحصیل به زبان روسی نیز اغلب کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی است. همچنین سالانه تعداد بسیار زیادی از رشته های مختلف و کاربردی و برنامه های آموزشی علی الخصوص در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی ارائه می شود و تعداد این رشته ها رو به افزایش است.

تحصیل در روسیه محدودیت سنی ندارد!

هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های روسیه وجود ندارد. تمامی افرادی که مدرک دیپلم دارند، می توانند برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه های روسیه شوند.

پذیرش بدون نیاز به مدرک زبان

برای تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه، معمولا داشتن مدرک زبان مثل ایلتس و تافل الزامی نیست. ولی اغلب دانشگاه های این کشور دوره یک ساله موسوم به پادفک را برای دانشجویان خارجی برگزار می کنند که هزینه آن بین ۱۲۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار آمریکا متناسب با دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته می شود، می باشد.

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه
دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

پذیرش در دانشگاه شرط معدل ندارد!

یکی از مهم‌ترین شروط پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ های معتبر دنیا، شرط معدل است و به همین دلیل امکان ورود به دانشگاه های مطرح با سطح علمی بالا در اروپا از بسیاری دانشجویان سلب می شد. اما خوشبختانه در روسیه خبری از این شروط نیست و به طور کلی دانشگاه های روسیه شرط معدل دبیرستان را ندارند. اما در چند سال اخیر به دلیل تقاضای زیاد برخی دانشگاه ها الویت را به دانشجویان با معدل بالاتر می دهند. همچنین در اغلب دانشگاه های این کشور شرط معدلی برای پادفک پزشکی وجود ندارد ولی دانشگاه پاولف سن پترزبورگ به دلیل ظرفیت محدود برای دوره پادفک (۱۲۰ نفر)، تقاضای بالا به علت داشتن تاییدیه وزارت بهداشت در ایران و نیز مقرون به صرفه بودن شهریه پادفک، اولویتی برای افرادی که در دروس شیمی و زیست شناسی دبیرستان نمره بهتری داشته باشند، در نظر می گیرد و این دانشجویان شانس بیشتری در گرفتن سهمیه پادفک را خواهند داشت.

دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران هستند!

مدرک تحصیلی تعدادی از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم و برخی دیگر مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌ باشند. توجه داشته باشید که برای تایید مدرک تحصیلی تان نزد وزرات بهداشت کشور ایران، دانشجویان باید مدرک زبان روسی را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با موسسه آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.

امنیت روسیه بالاست!

برای ورود به کمپ دانشگاه، خوابگاه، ساختمان دانشگاه و حتی برخی کلاس ها، دانشجویان باید از نگهبانی و در ادامه سیستم جست و جوی بدنی عبور و نیز باید از کارت دانشجویی الکترونیکی استفاده کنند. بهتر است همواره در این کشور مدارک شناسایی خود را همراه داشته باشید.

دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه
دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه

ایران به روسیه نزدیک است ‍!

به علت نزدیکی، رفت و آمد میان این دو کشور آسان تر و با هزینه کمتر انجام می شود و پرواز مستقیم از ایران به روسیه نسبت به دیگر کشور های اروپایی ارزان تر است. بنابراین می توانید برای ادامه تحصیل کشور روسیه را انتخاب کنیدو پس از دریافت مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاه های دنیا به کشور بازگردید و به راحتی در بازار کار فعالیت کنید.

بهترین موسسه برای اعزام دانشجو به روسیه کجاست؟

دانشجویانی که به دنبال تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های برتر جهان هستند، می توانند روسیه را برای پذیرش انتخاب کنند. روسیه با داشتن این همه مزایای تحصیلی یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است. اما سوال بسیاری از افراد این است که برای پذیرش و کارهای اولیه چگونه اقدام کنیم؟

موسسه آبادیس پارسیان دانش یکی از بهترین موسسات قانونی است که با دارا بوودن مجوز رسمی و کارشناسان حرفه ای می تواند تمام کارهای ثبت نام و پذیرش را انجام دهد. این موسسه برای انجام از صفر تا صد کارهای تحصیلی شما در کنارتان می باشد و شما را همراهی می کند. ثبت نام در دانشگاه، ترجمه مدارک، مشاوره انتخاب رشته، دریافت ویزای تحصیلی، افتتاح حساب بین المللی، دریافت خوابگاه و بسیاری از کارهای مربوط به تحصیل در روسیه را به آبادیس پارسیان دانش بسپارید و از مزایای تحصیل در روسیه و علم آموزی لذت ببرید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *