شرایط انتقالی دانشجویان خارج به داخل!

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است فهرست دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج از کشور را تهیه کند و در سامانه معاونت آموزشی قرار دهد. انتقال به داخل کشور صرفاً برای ...
شرایط انتقالی دانشجویان خارج به داخل!

راهنمای مطالعه

مصوبه سیاست‌ها و ضوابط انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج کشور به دانشگاه‌های داخل
(مصوب جلسه ۱۶۶ مورخ ۱۴۰۱/۶/۱۵ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور)

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مصوبه سیاست ها و ضوابط انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج کشور به دانشگاه‌ های داخل که در جلسه ۱۶۶ مورخ ۱۵/۶/۱۴۰۱ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسیده است، با استناد به مواد ۵ و ۶ مصوبه جلسه ۷۰۰ مورخ ۱۷/۸/۱۳۹۰ شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی، به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌گردد:

مصوبه شماره ۱

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است فهرست دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج از کشور را تهیه کند و در سامانه معاونت آموزشی قرار دهد. انتقال به داخل کشور صرفاً برای دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی امکان‌پذیر است!

تبصره ۱

تصمیم‌گیری درخصوص فرزندان مأمورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران که کشور محل خدمت والدین، فاقد دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد، بر عهده شورای انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور آن وزارتخانه است!

تبصره ۲

فهرست دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید برای تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج از کشور، هر سه سال یک ­بار، قابل بازبینی و تغییر است و تغییرات یک سال پس از انتشار ملاک عمل قرار می­گیرد و تا یک سال پس از انتشار فهرست جدید، پذیرش طبق لیست مسبوق مورد تأیید و اقدام است. با بررسی‌ های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پیرو مصوبه شورایعالی ارزشیابی، اعتبار لیست دانشگاه‌ های مورد تایید، دو ساله اعلام می‌ گردد، لذا لیست دانشگاه‌ های مورد تایید خارج از کشور اعلام شده برای سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ نیز در رشته‌ های مرتبط با علوم پزشکی دارای اعتبار می‌ باشد!

مجددا تاکید می‌ گردد، از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ و بعد از آن، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک مورد تایید بودن دانشگاه می‌ باشد (معیار شروع به تحصیل، تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس‌ های دوره اصلی، مطابق با برنامه سال‌ تحصیلی دانشگاه مربوطه می‌ باشد)، همچنین کالج­ های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی­‌ باشد!

مصوبه شماره ۲

انتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور که پس از اول ژانویه ۲۰۱۹ وارد دانشگاه شده‌اند، با گذارندن ۷۲ واحد درسی مرتبط و از طریق شرکت و قبولی در آزمون ارزیابی صلاحیت علمی صورت می‌پذیرد.

مصوبه شماره ۳

تعیین شروع به تحصیل افراد در خارج از کشور با در نظر گرفتن همه معیارهای ذیل صورت می­ گیرد:

  • تاریخ ویزا یا اقامت معتبر
  • خروج از کشور و حضور در کشور محل تحصیل بر اساس مستندات گذرنامه
  • گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر زمان شروع برگزاری کلاس‌های درسی

مصوبه شماره ۴

آزمون ارزیابی صلاحیت علمی توسط مرکز سنجش آموزش علوم پزشکی به صورت سالانه برگزار می‌شود. حد نصاب قبولی ۶۰ درصد نمره کل آزمون خواهد بود و ظرفیت پذیرش توسط شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی تعیین می شود.

مصوبه شماره ۵

متقاضیانی که حد نصاب قبولی ۶۰ درصد نمره کل آزمون را کسب کرده‌اند، بر اساس نمره و ظرفیت‌های تعیین ­شده، امکان تحصیل در مقاطع دکتری عمومی یا کارشناسی پیوسته رشته‌های علوم پزشکی به شرح ذیل را خواهند داشت:

  • حداکثر ۲ درصد از تعداد شرکت­ کنندگان در آزمون ارزیابی علمی هر سال، بر اساس بالاترین نمره، می‌توانند در مقطع دکتری عمومی رشته‌های پزشکی، ‌دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌ های داخل کشور در رشته ­محل‌های تعیین شده توسط شورای گسترش دانشگاه‌ های علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند.
  • سایر متقاضیانی که حدنصاب قبولی ۶۰ درصد نمره کل آزمون را کسب نموده‌اند، لیکن جزو مشمولین بند نخست نشده‌اند می‌توانند:

الف ـ جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های علوم پزشکی موجود، در رشته‌ محل‌های تعیین ­شده توسط شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی انتخاب رشته کنند.

تبصره

این افراد پس از دانش­ آموخته ­شدن در مقطع کارشناسی پیوسته، همانند سایر دانش‌آموختگان مقاطع کارشناسی داخل کشور، از طریق شرکت در آزمون­های ورودی مربوطه، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی (Ph.D) متناسب با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی را خواهند داشت.

ب ـ جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته رشته حد واسط علوم سلامت در رشته‌ محل‌های تعیین ­شده توسط شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام کنند. این گروه پس از گذراندن ۷۶ واحد در این رشته می ­توانند در آزمون علوم پایه شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، در مقطع دکتری عمومی رشته­ های پزشکی، ‌دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های داخل کشور در رشته­ محل­های تعیین ­شده توسط شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند.

تبصره ۱

حداکثر تعداد دفعات مجاز شرکت در آزمون علوم پایه برای متقاضیان مذکور ‌سه نوبت خواهد بود.

تبصره ۲

متقاضیانی که در این آزمون نمره قبولی را کسب نکرده‌اند، می ­توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته حد واسط علوم سلامت با گرایش پرستاری، بهداشت عمومی و سایر گرایش‌های علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند.

تبصره ۳

معاونت آموزشی وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی برای این منظور، نسبت به ایجاد رشته حد واسط علوم سلامت در مقطع کارشناسی با گرایش‌های مختلف و نیز صدور مجوز پذیرش دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از مقطع کارشناسی اقدام خواهد کرد.

مصوبه شماره ۶

دانشجویان انتقالی مشمول این مصوبه ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی بر اساس مصوبات هیئت امنای دانشگاه مقصد هستند.

تبصره

میزان شهریه با توجه به نوع رشته و سطح خدمات آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی ارائه‌ ­شده و نیز با در نظر گرفتن سرانه سالانه مورد نیاز برای تربیت دانشجو که از سوی سازمان برنامه‌ و بودجه کشور اعلام می‌گردد، توسط هیئت امنای دانشگاه مقصد تعیین می‌شود.

مصوبه شماره ۷

مرکز سنجش آموزش علوم پزشکی موظف است به صورت سالیانه گزارشی از اجرای این مصوبه را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه کند.

مصوبه شماره ۸

این سیاست­ها به مدت پنج سال از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجراست. تصمیم ­گیری در خصوص تداوم یا تغییر این سیاست‌ها بر عهده شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خواهد بود. در صورت نیاز می توانید با موسسه رسمی اعزام دانشجو به روسیه آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.

سعیدرضا عاملی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور)

منبع: پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
سایت: dotic.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *