آشنایی با فرهنگ روسیه

کبفیت زندگی در روسیه

راهنمای مطالعه

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد و پرطرفدارترین کشور منطقه برای تحصیل آکادمیک می باشد. توصیه می شود قبل از سفر به این کشور حتما با فرهنگ روسیه آشنا شوید. با این که روسیه کشوری پیشرفته و مدرن است اما همچنان سنت های دیرینه خود را حفظ کرده است. این کشور در فرهنگ و آداب و رسوم مشترکات زیادی با ایرانی ها دارد. بنابراین اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، جای نگرانی نیست. به راحتی می توانید خود را با آداب و روسوم روسی وفق دهید.

خصوصیات روسیه از نظر جمعیت، مذهب و زبان

روسیه پهناورترین کشور دنیا با 150 میلیون نفر جمعیت یکی از کشورهای مطرح در دنیاست که مورد توجه دانشجویان از سراسر دنیا می باشد. 81.5 درصد جمعیت این کشور را روس ها و 3.8 درصد را تاتارها تشکیل می دهند. زبان رسمی این کشور، روسی می باشد اما زبان تاتاری هم در این کشور کاربرد دارد. جایگاه خذهب در روسیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رایج ترین مذهب کشور روسیه مسیحیت ارتدکس می باشد اما در حدود 15 درصد جمعیت آن را مسلمان تشکیل م یدهند.

جایگاه خانواده در روسیه

امروزه در روسیه نیز همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته زندگی خانوادگی تحت تاثیر مدرنیت قرار گرفته است. با این حال همچنان تشکیل خانواده در روسیه اهمیت ویژه ای دارد. زنان امروزی روسی فعالیت اجتماعی را به فرزندپروری ترجیح می دهند به همین خاطر بیشتر خانوارهای روسی دارای یک فرزند هستند و در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند. رفت و آمد خانوادگی در روسیه همچنان رواج دارد به شرطی که مانع پیشرفت شغلی نشود.

اگر در روسیه به مهمانی می روید

روس ها نیز همانند ایرانی ها در هنگام دیدار به یکدیگر دست می دهند و روبوسی می کنند. توجه کنید دم در به روس ها دست ندهید بلکه بعد از ورود به خانه دست بدهید. بدین ترتیب از یک مشاجره حسابی پیشگیری می کنید! تجملات در مهمانی از ویژگی مردم روسیه می باشد. مهمانی های پر زرق و برق و پذیرایی با غذاهای مفصل و رنگارنگ بخشی از زندگی آنهاست. اگر در روسیه به مهمانی می روید حتما یک دسته گل یا کادوی کوچک تهیه کنید. در واقع رسمی بودن و تجملات نوعی ارزش گذاری به مهمان است و برای آن تلاش می کنند تا حتما غذاهای مفصل و خوارکی های مختلفی را تهیه کنند. اگر به مهمانی دعوت شده اید حتما یک دسته گل یا در صورت امکان یک کادو هم تهیه کنید.

غذا خوردن در روسیه دارای آداب خاصی است. باید در هنگام سرو غذا لباس پوشیده داشته باشید و به موقع سر میز غذا حاضر شوید. به اندازه غذا بخوری و پر خوری نکنید و سعی کنید آرنج خود را روی میز نگذارید. در ابتدا غذا را برای بزرگترها بکشید و بدون دلیل میز غذا را ترک نکنید.

فرهنگ هدیه دادن در روسیه

هدیه دادن در روسیه امری مرسوم است که در هنگام دیدار دوستان یا مراسمات خاص انجام می شود. این رسم در فرهنگ ایرانی ها نیز رواج دارد اما یادتان باشد که اگر هدیه بگیرید، باید در مقابل این لطف را جبران کنید. روس ها نیز همانند ایرانی ها اهل تعارف هستند! پس اگر اصرار داشتند که هدیه آنها را بپذیرید، دست رد به آنها نزنید.

فرهنگ کسب و کار در روسیه چگونه است؟

صداقت مبنای اصلی کار در روسیه است. برای این که بتوانید به راحتی در این کشور شغل مورد علاقه خود را پیدا کیند، کافیست صادقانه درباره مهارت های خود صحبت کرده و نقص های خود را بیان کنید. روسیه کشوری صنعتی و پیشرفته است که مشاغل متنوعی در آن وجود دارد. از کارهای اداری و استارتاپی گرفته تا مشاغل صنعتی به راحتی قابل دستیابی است به شرطی که همراستا با مهارت شما باشد.
روس ها اهل دانش، هنر و سیاست هستند. به طوری که تلاش می کنند تا سطح علمی دانشگاه های خود را برتر از استانداردهای اروپا ارتقا دهند. بر همین اساس موفق شده اند تا بهترین دانشگاه ها یجهان را تاسیس کنند و از سراسر دنیا دانشجو بپذیرند. اگر شما نیز علاقه مند تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه هستید، به موسسه آبادیس دانش پارسیان مراجعه کنید. این موسسه دارای موجوز رسمی از وزارت علوم ایران است.

آیا روسها خرافاتی هستند؟

شاید باورش کمی سخت باشد اما روسی ها نیز همانند ایرانی ها به خرافات اهمیت می دهند. مردم از نسل قدیمی روسیه همچنان به خرافات اعتقاد دارند. به طوری که معتقدند اگر دختری در گوشه میز غذا بخورد هیچوقت ازدوا ج نمی کند یا نباید در محیط سرپوشیده سوت بزنید وگرنه ورشکسته می شوید همچنین برای نوزادی که هنوز بدنیا نیامده هدیه نخرید!
اگر با فرهنگ مردم روسیه آشنا باشید، به راحتی می توانید با آنها مراوده کنید. بنابراین به اعتقادات آنها احترام بگذارید تا دچار دردسر نشوید!

هر آنچه باید از اخلاق مردم روسیه بدانید

  • شناخت روحیات، فرهنگ، آداب و قوانین روسیه کمک می کند تا بتوانید به نحو احسنت با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید و یا با آنها تعامل داشته باشید. اگر برای ادامه تحصیل به روسیه می روید سعی کنید با ویژگی های فرهنگی و اخلاقی مردم روسیه آشنا شوید. بدین ترتیب مشکلی در برقراری ارتباط با آنها نخواهید داشت. با این که روس ها با مردم جامعه خیلی گرم و صمیمی برخورد نمی کنند و حتی به غریبه ها لبخند هم نمی زنند اما با خانواده و دوستان خود روابط گرمی دارند.
  • سالمندان از جایگاه خاصی در خانواده و جامعه برخوردارند به طوری که با مشاهده سالمندان در مراکز عمومی باید به آنها احترام بگذارید و حتی صندلی خود را در اتوبوس یا مترو به آنها واگذار کنید.
  • پوشیدن لباس رسمی و پوشیده از آداب مردم روسیه است.
  • روس ها نیز شبیه ایرانی ها قبل از ورود به منزل کفش ها را از پا در می آورند.
  • عروسک ماتروشکای روسی به عنوان صنایع دستی روسیه یکی از سوغاتی های معروف این کشور است.
  • مردم روسیه به سیاست علاقه زیادی دارند و مردمی سیاستمدار و تودار هستند. با این حال پیروزی قوام در تعامل با روسیه یکی از هوشمندانه ترین حادثه سیاسی در تاریخ دو کشور محسوب می شود.

ویژگی زنان روسی

مردم روسیه‌ دارای میراث فرهنگی غنی هستند که همیشه به آن می بالند. آنها سرسخت و کمی سرد هستند اما در فرهنگ خود برای خانواده و وطن ارزش و احترام زیادی قائل هستند. فرهنگ ازدواج در روسیه باعث شده تا زنان روسی عاشق تشکیل خانواده و ازدواج باشند و آن را بخش مهمی از زندگی بدانند. با این حال یک زن روسی دوست دارد قدرتمند باشد و به دنبال استقلال است. همچنین اگر یک زن روسی عاشق مردی شود او را به چشم همسر آینده خود می بیند به طوری که تمام تلاش خود را می کند تا این عشق به ازدواج ختم شود. زنان روسی عاشق آشپزی هستند و معتقدند با غذای خوب می توانند به قلب مرد راه پیدا کنند!

در روسیه اعضای خانواده به هم وابستگی دارند و سعی م یکنند به همراه پدر و مادر در آپارتمان های کوچک زندگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *