به روسی سلام کن!

در محیط های کاملا رسمی بهتر است از این سلام استفاده کنید. اگر تلفظ این کلمه برایتان دشوار است می توانید آن را به دو قسمت здравст : zdravstv و вуйте:  vuyte تقسیم کنید. بدین صورت هر قسمت را جداگانه تلفظ و تکرار کنید. این سلام را در بیشتر مراکز عمومی روسیه می توانید بکار ببرید. حتی اگر...
سلام کردن به روسی

راهنمای مطالعه

بسیاری از افراد هنگامی که به کشور روسیه سفر می کنند، با چالشی به نام زبان روسی مواجه می شوند! زبان جالبی که گفتن یک کلمه ساده مثل “سلام” می تواند چالش برانگیز و کمی پیچیده باشد. زبان روسی یکی از زبان های دشوار دنیاست که مردم روسیه به آن تکلم می کنند. اگر شما نیز برای تحصیل در روسیه و یا زندگی در این کشور ناگزیرید به زبان روسی تسلط پیدا کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره ارتباط برقرار کردن به زبان روسی صحبت کنیم.

سلام کردن به زبان روسی

اولین کلمه ای که بین افراد بعد از برخورد اولیه رد و بدل می شود، سلام است. تقریبا این کلمه در همه جای دنیا و بیشتر کشورها مصطلح و رایج است. اما شاید باورش کمی سخت باشد که سلام کردن در زبان روسی آداب و رسوم خاص خودش را دارد!

سلام در زبان روسی Здравствуйте – Zdravstvuyte است، اما اگر بدانید که ۱۹ کلمه دیگر نیز به معنای سلام است، کمی سردرگم می شوید. در واقع سلام کردن به زبان روسی روش های مختلفی دارد، اما برای راحتی می توان آن را به دو نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم کرد.

سلام رسمی

سلام های رسمی معمولا بین افرادی که یکدیگر را نمی شناسند، ادا می شود. مانند وقتی که وارد  تاکسی می شوید و قرار است به راننده تاکسی سلام دهید. یکی دیگر از کاربردهای سلام رسمی مواقعی است که باید به فردی در مقام بالاتر از خود سلام دهید؛ مانند سلام دانشجو به استاد.

سلام غیر رسمی

در مواقعی که طرف مقابل را خوب می شناسید یا یکی از اعضای خانواده و یا دوست شماست، می توانید از سلام غیر رسمی استفاده کنید. یکی از راههای تشخیص این که از چه سلامی برای فرد مقابل استفاده کنید، این است که آن فرد چقدر با شما صمیمی و راحت است.

سلام کردن به روسی
سلام کردن به روسی

سلام به سبک شوخی

علاوه بر دو نوع بالا یک سلام رایج نیز در بین روسها ادا می شود که بیشتر جنبه شوخی دارد. این نوع سلام کردن در بین افرادی که بسیار با یکدیگر صمیمی هستند، اتفاق می افتد. البته مراقب باشید تا از این سلام برای مواقع دیگر استفاده نکنید، چرا که زبان روسی بسیار مودبانه است و تا وقتی کسی با شما در این حد آشنا و صمیمی نبود، روش های رسمی تر را بکار ببرید.

سلام کردن رسمی به روسی Здравствуйте (Zdravstvuyte)

در محیط های کاملا رسمی بهتر است از این سلام استفاده کنید. اگر تلفظ این کلمه برایتان دشوار است می توانید آن را به دو قسمت здравст : zdravstv و вуйте:  vuyte تقسیم کنید. بدین صورت هر قسمت را جداگانه تلفظ و تکرار کنید. این سلام را در بیشتر مراکز عمومی روسیه می توانید بکار ببرید. حتی اگر کسی با здравствуйте به شما سلام کرد، همان را پاسخ دهید. اگر در دانشگاه های روسیه مشغول به تحصیل هستید، بخصوص در اوایل ورود به این کشور می توانید از آن استفاده کنید. یادتان باسد روسها فقط یک بار در روز سلام می دهند و لزومی ندارد که چند بار در طول روز به یک فرد خاص سلام دهید!

سلام کردن غیر رسمی به روسی Привет (Privyet)

این کلمه در هنگامی که قرار است به دوست صمیمی خود سلام دهید، استفاده می شود که ساده ترین روش برای سلام دادن به زبان روسی می باشد. در هنگام روبرو شدن با افراد خانواده و یا کوچکترها می توانید از این عبارت استفاده کنید. فراموش نکنید در برخورد با افراد ناشناس یا بزرگترها این کلمه را بکار نبرید!

سلام کردن صمیمانه تر به زبان روسی Приветик (Privetik)

با این کهПривет یک سلام کردن صمیمانه است اما هنگامی که می خواهید بسیار راحت و صمیمانه تر سلام و احوالپرسی کنید از عبارت приветик استفاده کنید. در زبان روسی با افزودن чик یا ик آن را به نسخه عامیانه و صمیمانه تری تبدیل می کنید.

سلام غیررسمی به روسی Здрасте (Zdraste)

در اکثر مواقع خود روسها نیز برای سلام کردن از عبارت ( Zdraste) Здрасте استفاده می کنند که همان مخفف Здравствуйте می باشد. از این سلام می توانید در موقعیت های رسمی و غیر رسمی استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که این عبارت بیشتر جنبه غیر رسمی دارد.

سلام کردن به روسی رسمی یا غیر رسمی
سلام کردن به روسی رسمی یا غیر رسمی

سلام کردن به همه به صورت غیر رسمی Привет всем – (privyet vsem)

در زبان فارسی هنگامی که وارد یک جمع می شوید، می گویید: سلام به همگی. حتی در زبان انگلیسی نیز می گویید: “hi everyone”

اما در زبان روسی می توانید بگویید “привет” یا “привет всем”

Всем در لغت به معنای “به همه” می باشد.

خوشامدگویی به زبان روسی: Добро пожаловать

یکی دیگر از انواع سلام کردن در روسیه گفتن “добро пожаловать” است که  همان معنی “خوش آمدید” را دارد. بنابراین ممکن است بارها در روسیه این عبارت را بشنوید. به طور مثال “به روسیه خوش آمدید” : Добро пожаловать в Россию

Hello روسینیزه: аллё /алло /хэлло

در زبان روسی نیز مانند سایر زبان ها کلمات انگلیسی بکار می روند اما با این تفاوت که آن را روسی یا روسینیزه می کنند. مثلا کلمه “Hallo” مدل روسی شده “Hello” است که در روسیه استفاده می شود.  البته این سلام بیشتر در مکالمات تلفنی بکار می رود که همان حکم “الو” را دارد. بنابراین در مکالمات روزمره و در برخوردهای اجتماعی این کلمه را نمی شنوید.

  • Hi روسی شده: хай – (chai)
  • روش عامیانه سلام کردن: Здорово

بسته به این که استرس یا تکیه در کجای آن استفاده شود معنای مختلفی دارد:

  • ЗдОрово:  باحال است
  • ЗдорОво: سلام

ار این عبارت در سلام های عامیانه مانند سلام برادر Здорово братан  استفاده می شود. توجه کنید استفاده از این عبارت به عنوان یک خارجی اصلا جالب نیست. بنابراین سعی کنید در محیط های کاملا صمیمی آن را بکار ببرید.

آموزش زبان روسی آبادیس پارسیان دانش

در این مطلب چند سلام رایج در کشور روسیه را عنوان کردیم اما برای مکالمات روزمره نیاز به دانستن اصطلاحات بیشتری دارید. در مطلب بعدی درباره اصطلاحات و عبارات رایج در مکالمات روزمره روسها بیشتر صحبت می کنیم. نیازی نیست خیلی خودتان را اذیت کنید، برای سلام کردن دانستن همین چند عبارت کافی است.

بنابراین ۲ نوع متداول سلام روسی را بدانید:

здравствуйте

привет

برای یادگیری و آموزش زبان روسی می توانید به موسسه آبادیس پارسیان دانش مراجعه کنید و یا با شماره تلفن های همین صفحه تماس بگیرید تا بهترین اساتید زبان روسی شما را برای یادگیری زبان روسی همراهی کنند.

آموزش زبان روسی

در این مطلب فقط خلاصه ای از نحوه سلام دادن به روسی را مطرح کردیم. اما برای صحبت کردن به روسی نیاز به آموزش و یادگیری دارید.

زبان روسی (ру́сский язы́к) به عنوان زبان رسمی روسیه در کشورهایی مانند بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، اوکراین استونی و برخی از کشوهای بلوک شرق استفاده می شود. زبان روسی با ۱۴۴ میلیون متکلم هشتمین زبان بزرگ دنیا محسوب می شود. همچنین یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل می باشد. بنابراین یادگیری زبان روسی می تواند به شما در ارتباط با دنیای بین الملل کمک کند. برای دانشجویانی که در روسیه مشغول به تحصیل هستند، اهمیت یادگیری این زبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از موسساتی که در زمینه اعزام دانشجو به روسیه فعالیت می کنند، آموزش ربان روسی را به عنوان بخشی از فعالیت های خود انجام می دهند.

آبادیس پارسیان دانش نیز با برگزاری دوره های آموزش زبان به شما کمک می کند تا بسیار ساده تر در دوره پادفک دانشگاههای روسیه قبول شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *