همه چیز درباره کار دانشجویی در روسیه

با این که کشور روسیه دارای استانداردهای بالای آموزشی است و نسبت به کشورهای اروپایی هزینه های زندگی در آن بسییار پایین تر است اما مدیریت هزینه‌ های زندگی در آن می تواند چالشی برای دانشجویان تازه وارد باشد. به همین جهت اگر بتوانید کار دانجویی پاره وقت داشته باشید پوشش هزینه‌ های تحصیل در روسیه بسیار آسانتر خواهد بود.
کار دانشجویی در روسیه

راهنمای مطالعه

این روزها تحصیل در روسیه به دلایلی همچون هزینه های پایین زندگی، شهریه مناسب دانشگاه ها و سطح علمی بالای اکثر مراکز علمی بسیار تقاضای بالایی دارد. یکی دیگر از جذابیت های تحصیل در روسیه این است که دانشجویان علاوه بر برخورداری از بورسیه تحصیلی می توانند از کار دانشجو.یی در حین تحصیل بهره مند شوند. کار دانشجویی در روسیه برای دانشجویانی که در دانشگاه‌ های دولتی روسیه مشغول به تحصیل هستند، به صورت نیمه وقت تا هفته ای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته امکان‌ پذیر است. بنابراین با خیالی آسوده می توانید از پس هزینهای زندگی در روسیه بربیایید و در محیط های کاری کسب تجربه کنید.

کار دانشجویی در روسیه

به طور کلی زندگی در کشوری دیگر که وطن شما نیست، کاری سخت و دشواری است. آشنایی با فرهنگ و زبان مردم روسیه، آشنایی با آداب و رسوم اجتماعی، هزینه های زندگی و بسیاری از مسائل می تواند برای هر کدام از دانشجویان و افرادی که از ایران بو یا سایر کشورها به روسیه می روند، چالش برانگیز باشد. روسیه در نزدیکی ایران است و در برخی از رسومات اجتماعی قرابت فرهنگی وجود دارد که این موضوع به تطابق دانشجویان برای زندگی در روسیه بسیار کمک کننده است. یکی از چالش های مهم برای هر دانشجوی خارجی یافتن کار به خصوص در دوران تحصیل است. کاردانشجویی می تواند علاوه بر پوشش بخشی از هزینه های زندگی، او را با فرهنگ کار در روسیه آشنا کند و به کسب تجربه حرفه ای کمک نماید.

با این که کشور روسیه دارای استانداردهای بالای آموزشی است و نسبت به کشورهای اروپایی هزینه های زندگی در آن بسییار پایین تر است اما مدیریت هزینه‌ های زندگی در آن می تواند چالشی برای دانشجویان تازه وارد باشد. به همین جهت اگر بتوانید کار دانجویی پاره وقت داشته باشید پوشش هزینه‌ های تحصیل در روسیه بسیار آسانتر خواهد بود.

دریافت مجوز کار دانشجویی در روسیه

اگر دانشجو هستید، برای کار در روسیه باید مجوز کار دریافت کنید. اخذ مجوز کار دانشجویی در حدود ۳۵۰۰ روبل (۶۰ دلار) هزینه دارد و معمولا یک ساله و قابل تمدید است.
در برخی از مواقع دفاتر بین المللی دانشگاه ها به دانشجویان خارجی کمک می کنند تا در مشاغل قراردادی مشغول به کار شوند. در این صورت نیازی به اخذ مجوز کار از اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه نمی باشد. لازم به دکر است این مجوز فقط برای دانشجویان دوره‌ های تمام وقت در دانشگاه‌ ۰۰های معتبر دولتی روسیه صادر می‌ گردد.
در مجوز حرفه ای که دانشجو می تواند در آن مشغول به کار شود و شهری که دانشگاه دانشجو در آن قرار دارد، مشخص می شود. کار دانشجویی وقتی مجاز است که در یک برنامه تحصیلی تمام وقت در موسسات معتبر روسیه ثبت نام کرده باشید.

همه چیز درباره کار دانشجویی در روسیه
همه چیز درباره کار دانشجویی در روسیه

شرایط دریافت مجوز کار دانشجویی در روسیه

 • دانشجو فقط در حرفه ای که در مجوز کار مشخص شده می تواند کار پاره وقت انجام دهد.
 • دانشجویان فقط می‌ توانند در شهری که دانشگاه محل تحصیلشان در آن است، مشغول به کار شوند.
 • مجوز کار یک ساله است و تا هنگامی که ویزای دانشجویی معتبر است، اعتبار دارد.
 • اگر دانشجو با مجوز فعلی قصد تغییر شغل خود را داشته باشد، باید اداره کل مهاجرت اطلاع اشته باشد.
 • برای دریافت مجوز کار، می توانید به دفتر منطقه‌ ای اداره کل مهاجرت روسیه مراجعه کنید. شما با ارائه مدارک مورد نیاز می توانید روند اداری را طی کرده و منتظر دریافت مجوز کار دانشجویی باشید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز کار دانشجویی در روسیه

 • فرم درخواست مجوز کار
 • پاسپورت
 • هزینه مجوز کار: حدود ۳۵۰۰ روبل هزینه
 • قرارداد استخدام
 • گواهی معاینه پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به ایدز و اعتیاد و بیماری های عفونی
 • نامه تایید از دانشگاه شما در روسیه مبنی بر ثبت نام تمام وقت

به طور معمول مجوز کار طی ۱۰ روز کاری صادر می شود. بنابراین به راحتی می توانید مجوز کار دانشجویی روسیه رادریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر بدون مجوز کار مشغول به کار شده و دستگیر شوید، از ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ روبل جریمه می شوید و بلافاصله از کشور روسیه اخراج خواهید شد! این جریمه در شهرهای بزرگ بیشتر است!!

مشاغل پرطرفدار برای دانشجویان در روسیه

دانشجویان خارجی که در روسیه تحصیل می کنند، بهتر است در مشاغلی همچون بازاریابی، آموزش زبان، فروشندگی، تایپ و تولید محتوا، دستیار مالی و سایر مشاغل آزاد مشغول به کار شوند. یکی دیگر از مشاغلی که دانشجویان می توانند به آن امیدوار باشند، این است که کارآموزی کنید و یا دستیار تدریس باشید. معمولاً دانشگاه‌های روسیه دانشجویان بین‌المللی را درمشاغل پاره وقت دانشگاه استخدام می کنند. برای انجام این کار نیاز به دریافت مجوز کار توسط دانشجو نیست. اشتغال به کار در حوزه تحقیقاتی دانشگاه علاوه بر این که رزومه دانشجو را تقویت می کند، درآمد آنها را نیز افزایش می دهد.

آموزش زبان انگلیسی نیز یکی دیگر از مشاغل پاره وقتی است که برای دانشجویان خارجی مناسب می باشد. از آنجایی که مردم روسیه چندان به زبان انگلیسی تسلط ندارند. دانشجویانی که زبان انگلیسی را به خوبی می دانند، می توانند برای کار دانشجویی در روسیه به آموزش زبان بپردازند. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی، تدریس خصوصی، فِری لنسینگ، تایپ فوری پایان نامه ها و مطالب برای مجلات تخصصی و …. از جمله مشاغلی هستند که دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت انجام دهند.

همه چیز درباره کار دانشجویی در روسیه
همه چیز درباره کار دانشجویی در روسیه

هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه چقدر است؟

به طور متوسط یک دانشجو در روسیه برای مخارج زندگی خود ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار آمریکا به طور میانگین لازم دارد. هزینه زندگی دانشجویی در روسیه شامل مواردی همچون بیمه درمانی، تجهیزات رفاهی، حمل و نقل، شهریه دانشگاه و خوابگاه، هزینه خورد و خوراک و غیره می باشد. البته بسته به سبک زندگی این هزینه می تواند بیشتر یا کمتر شود. برای جبران هزینه ها می توانید برای احذ مجوز کار دانشجویی در روسیه به صورت نیمه وقت اقدام کنید تا بخشی از هزینه به راحتی جبران شود.

اشتغال به کار پس از فارغ‌التحصیلی در روسیه

فرصت‌ های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی در روسیه زیاد است اما رقابت نیز برای بدست آوردن شغل مناسب بشدت بالاست. دانشجویانی که قصد کار در روسیه را دارند، می توانند پس از دریافت مدرک خود از دانشگاه های روسیه، ابتدا باید یک قرارداد کار ببندید. در این صورت کارفرما برای اجازه کار در روسیه از طرف شما درخواست می‌دهد. سپس باید از روسیه خارج شوید تا کارفرما بتواند برای شما دعوت نامه‌ای برای کار پس از فارغ‌التحصیلی در روسیه ارسال کند.

مجوز کار یک ساله است که تا زمانی که قرارداد کاری داشته باشید، تمدید می شود. متخصصان ماهر با درآمد بیش از ۱ میلیون روبل در ماه درآمد مجوز کار ۳ ساله از روسیه دریافت می کنند. از آنجا که فرصت شغلی در روسیه بالاست، شانس زیادی برای کار در روسیه بعد از فارغ تحصیلی دارید. از اوایل سال ۲۰۲۳ دولت روسیه قانون جدیدی را وضع کرده است که طبق آن دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی اجازه اقامت تا حداکثر ۱۸۰ روز را دارند. همچنین دانشجویان بین المللی می توانند درخواست اقامت خود را تا ۳ سال پس از اتمام تحصیل نیز به اداره مهاجرت روسیه ارائه دهند.

موسسه آبادیس پارسیان دانش می تواند در تمامی زمینه های ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های روسیه، اقامت تحصیلی، اخذ ویزا و مجوز کار دانشجویی در روسیه و غیره شما را یاری کند و در تمامی مراحل تحصیلی از ثبت نام تا فارغ التحصیلی کنارتان باشد. فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *