بهترین دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه به دلیل مطالعات عالی، در زمینه هایی مانند فیزیک، مهندسی، پزشکی و روانشناسی شهرت دارند. همچنین زندگی در روسیه در مقایسه با کشورهای غربی، صرفه اقتصادی بیشتری دارد. هر سال تحصیلی در روسیه، نهایتا ۷۵۰۰ دلار هزینه دارد...
آشنایی با بهترین دانشگاه های روسیه

راهنمای مطالعه

همواره افراد جویای علم و دانش سعی می کنند تا در بهترین دانشگاه های جهان در کنار نخبگانو فرهیختگان تحصیل کنند. در تمامی کشورها دانشگاه های برتری وجود دارند که مهد پرورش استعدادهای جوانان و محصلان است. کشور روسیه نیز یکی از کشورهایی است که برترین دانشگاه های دنیا را در خود جای داده است. تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه، یک سرمایه گذاری عالی برای آینده است! زیرا از نظر هزینه، آموزش و تحقیقات آکادمیک برای دانشجویان بسیار مناسب هستند. دانشگاه ها، کالج ها، دانشکده های پزشکی، مهندسی و دانشکده های حقوق روسیه مورد قبول بسیاری از جوامع آموزشی و دانشگاهی جهان هستند.

دانشجویان در این دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل می پردازند. دانشگاه لومونوسف مسکو (MSU) یا همان دانشگاه دولتی مسکو، در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. همچنین بسیاری از دانشگاه های فنی و دانشکده های مهندسی در روسیه وجود دارند که در رشته های خود از شهرت جهانی برخوردار هستند. اگر علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستید، بهتر است در ادامه با آبادیس پارسیان دانش همراه ما باشید.

معرفی ۱۵ مورد از بهترین دانشگاه های روسیه در سال ۲۰۲۴ – ۲۰۲۳

دانشگاه های روسیه به دلیل مطالعات عالی، در زمینه هایی مانند فیزیک، مهندسی، پزشکی و روانشناسی شهرت دارند. همچنین زندگی در روسیه در مقایسه با کشورهای غربی، صرفه اقتصادی بیشتری دارد. هر سال تحصیلی در روسیه، نهایتا ۷۵۰۰ دلار هزینه دارد! پردیس ها و خوابگاه های محلی، مجهز به استانداردهای مدرنی هستند. دانشگاه های روسیه، آزمایشگاه های پیشرفته و مراکز تحقیقاتی فعالی دارند. اگر به عنوان بورسیه تحصیلی روسیه انتخاب شوید، زندگی راحتی در این کشور تجربه خواهید کرد.

در ادامه ۱۵ دانشگاه برتر روسیه همراه با رتبه بندی QS آن ها ذکر می شود.

ردیف نام دانشگاه رتبه بندی QS 2021
۱ دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو ۷۴
۲ دانشگاه سن پترزبورگ ۲۲۵
۳ دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک ۲۲۸
۴ دانشگاه ایالتی تومسک ۲۵۰
۵ موسسه فیزیک و فناوری مسکو ۲۸۱
۶ دانشگاه فنی دواتی باومن مسکو ۲۸۲
۷ مدرسه عالی اقتصاد ۲۹۸
۸ دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI (موسسه فیزیک مهندسی مسکو) ۳۱۴
۹ دانشگاه دوستی مردم روسیه ۳۲۶
۱۰ دانشگاه فدرال اورال ۳۳۱
۱۱ دانشگاه MGIMO ۳۴۸
۱۲ دانشگاه ITMO ۳۶۰
۱۳ دانشگاه فدرال کازان ۳۷۰
۱۴ دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ ۴۰۱
۱۵ دانشگاه پلی تکنیک تومسک ۴۰۱

رتبه بندی QS دانشگاه ها به این ترتیب است:

رتبه بندی دانشگاه ها براساس QS به واسطه TopUniversities ایجاد شده است. این سایت از افراد زیادی از متخصصان دانشگاهی در مورد شهرت دانشگاه ها سوال می کند. در میان اکثر رتبه بندی های دانشگاه های جهان، رتبه بندی QS به عنوان مهم ترین رتبه بندی در جهان شناخته می شود..این سایت از تعداد زیادی از متخصصان دانشگاهی در مورد شهرت دانشگاه ها و امکانات آنها سوال می کند. در این مقایسه، علاوه بر نظرسنجی از دانشگاهیان، کیفیت آموزشی و سطح علمی دانشگاه نیز سنجیده می‌شود.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه

تحصیل در دانشگاه های مهندسی روسیه برای دانشجویان غیر بومی شامل هزینه می شود. با این وجود نزدیک به ۱۶۵ هزار دانشجوی خارجی در روسیه به تحصیل می پردازند. دانشگاه های روسیه در رشته های مهندسی، پیشرفت ها و افتخارات بسیاری کسب نموده اند که نتیجه آن شهرت جهانی روسیه در رشته های مهندسی است. از بهترین رشته های مهندسی در روسیه به موارد زیر میتوان اشاره کرد :

 • مهندسی هسته ای
 • هوا فضا
 • فیزیک
 • مکانیک

دانشگاه لومونوسف، دانشگاه فنی و مهندسی باومان، موسسه فیزیک و فناوری مسکو MIPT، دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ، دانشگاه پلی تکنیک تومسک (TPU)، دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ و دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (MEPHI) از بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه هستند.

دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (LMSU)

این دانشگاه در سال ۱۷۵۵ میلادی در مسکو وارد عرصه آموزش شد. تعداد اعضای هیات علمی آن به ۴/۵۰۰ تا ۵/۰۰۰ نفر می رسند. ۵۰/۰۰۰ دانشجو در ۳۹ دانشکده آن به تحصیل می پردازند. این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های روسیه، در رتبه نخست قرار دارد! هر سال ۴/۰۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف در این دانشگاه، تحصیلات خود را آغاز می کنند. این دانشگاه به کتابخانه ای مجهز است که به عنوان یکی از کتابخانه های بزرگ کشور نیز شناخته می شود. دانشجویان این دانشگاه، در رشته های مهندسی یا پزشکی به تحصیل می پردازند. موفقیت دانشگاه در مهندسی و پزشکی سبب کسب اولین رتبه ملی توسط این دانشگاه شده است.

موسسه فیزیک و مهندسی مسکو

این موسسه طبق تحقیقات QS 2021 در رتبه بندی ۳۱۴ جهانی قرار گرفت‌. این دانشگاه به سال ۱۹۴۶ بنیانگذاری شد. رشته های فیزیک، نجوم و علوم طبیعی از رشته های برتر این دانشگاه هستند. توجه این دانشگاه به فیزیک و رشته های مهندسی، سبب درخشش آن در این رشته ها در سطوح جهانی گردیده است.

 دانشگاه پلی تکنیک توماسک (TPU)

این دانشگاه پس از تاسیس در سال ۱۸۸۰ میلادی، توانسته است رتبه خوبی در رشته های فیزیک و فضانوردی کسب کند. این دانشگاه علاوه بر رشته های مهندسی، در رشته زبان های مدرنیته نیز از برترین های جهان است. دانشگاه TOMASK به ۲۳ دانشکده تقسیم می شود. دانشجویانی که در این دانشکده ها تحصیل می کنند، ۲۳۰۰۰ نفر هستند. این دانشگاه توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته ‌شده که مقالات بسیاری را منتشر کرده است.

جالب است بدانید ۲ برنده جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل کرده اند!

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

روسیه در کنار بهترین دانشگاه های مهندسی در جهان، دانشگاه هایی دارد که کیفیت آموزشی رشته های پزشکی در آن ها بالا است. در دانشگاه های روسیه، دوره پزشکی ۶ سال و دوره دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال طول می کشد. پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه ها، به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود.

بهترین دانشگاه های پزشکی بین المللی در روسیه، در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر هستند؛

 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (LMSU)،
 • دانشگاه فدرال کازان (KFU)،
 • دانشگاه دولتی تحقیقات ملی نووسیبیرسک (NNRSU)،
 • دانشگاه ایالتی بلگورود (BSU)،
 • دانشگاه دوستی مردم (PFU)،
 • دانشگاه فدرال کریمه (CFU).

دانشگاه فدرال کازان (KFU)

آموزش در دانشگاه فدرال کازان از سال ۱۸۰۴ آغاز شد و تا کنون نزدیک به ۴۵/۰۰۰ دانشجو جذب کرده است. نامبرده، ۴/۰۰۰ تا ۵/۰۰۰ هیات علمی دارد. در کشور روسیه به عنوان پنجمین دانشگاه ملی شناخته می شود. مهمترین رشته های این دانشگاه، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زبان شناسی هستند. این دانشگاه دولتی، با بیش از ۲۰۰ سال قدمت، نزدیک به ۸/۰۰۰ دانشجوی بین المللی تربیت کرده است. پژوهش های عالی در زمینه زیست پزشکی و زمین شناسی سبب شده تا به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های بین المللی برای پزشکی شناخته شود.

دانشگاه دولتی تحقیقات ملی نووسیبیرسک (NNRSU)

در شهر نووسیبیرک، دانشگاهی با عنوان تحقیقات ملی نووسیبیرسک، از سال ۱۹۵۹ میلادی آغاز به کار کرد. تاکنون ۶/۰۰۰ تا ۷/۰۰۰ دانشجو جذب کرده و نزدیک به ۲/۵۰۰ نفر اعضای هیات عملی دارد که برای دانشجویان تدریس می کنند. با وجود تعداد کم دانشجویان نسبت به سایر دانشگاه ها، در رتبه ۱۱ کشور قرار دارد. دانشگاه نووسبیرسک در مقایسه با مسکو و سن پترزبورگ، شهرت کمتری دارد اما برای کسانی که به فکر تحصیل با هزینه پایین تر در روسیه هستند گزینه مناسبی است. از سوی دیگر، کیفیت تحصیلات آکادمیک پزشکی در این دانشگاه، سبب شده است تا یکی از بهترین دانشگاه ها، برای تحصیل در رشته های پزشکی باشد.

البته این دانشگاه رشته دندانپزشکی ندارد.

دانشگاه ایالتی بلگورود (BSU)

دانشگاه بلگورد در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد و دارای رتبه ملی ۱۳ در جدیدترین رده بندی ۲۰۲۱ است. تاکنون ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر را برای آموزش به ۳۵۰۰۰ دانشجوی خود به خدمت گرفته است. تحصیل در این دانشگاه سالانه ۵۰۰۰ دلار شهریه دارد. همچنین ۴۵۰ دلار نیز صرف پرداخت هزینه خوابگاه در طول یک سال می شود.

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم

وزارت علوم در رتبه بندی ۲۰۲۰ دانشگاه های مورد تایید خود در کشور روسیه را در ٫ گروه بندی ممتاز، خوب و متوسط به علاقمندان عرضه کرد. ۲۲ دانشگاه در گروه ممتاز، ۵۴ دانشگاه در گروه خوب و ۲۱ دانشگاه دیگر در رده بندی متوسط جای گرفتند.

در گروه ممتاز دانشگاه های زیر قرار دارند؛

 • دانشگاه ایالتی تکنیکال Bauman مسکو
 • دانشگاه فدرال Far Eastern (FEFU)
 • Higher School of Economics (HSE)
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه Lobachevsky
 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (LMSU)
 • موسسه فیزیک و مهندسی مسکو (MIPT)
 • دانشگاه MGIMO
 • National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)
 • دانشگاه ایالتی National Research Saratov
 • دانشگاه دولتی علوم و فناوری MISIS
 • دانشگاه ایالتی نووسبیرسک
 • Peoples’ Friendship University of Russia
 • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ
 • دانشگاه پلی تکنیک توماسک
 • دانشگاه فدرال Ural
 • دانشگاه فدرال Southern
 • Russian Academy of Sciences
 • دانشگاه mining سن پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
 • دانشگاه تحقیقات بین المللی سن پترزبورگ (ITMO)
 • دانشگاه ایالتی TOMASK

افراد مشتاق برای تحصیل در روسیه در صورت امکان این دانشگاه ها را در اولویت قرار دهند. جهت مشاهده تمامی دانشگاه مورد تایید می توانید به صفحه لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم در سال جدید مراجعه کرده و جدیدترین لیست را به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید.

معرفی سایر دانشگاه ‌های پزشکی روسیه

کشور روسیه تعداد زیادی دانشگاه پزشکی دارد که بیشتر آنها از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. با این حال اگر قصد دارید بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه را بشناسید، تعدادی از آنها را معرفی می کنیم.

دانشگاه پزشکی دولتی روسیه

اگر قصد تحصیل پزشکی در مسکو را دارید، دانشگاه دولتی روسیه گزینه مناسبی است. این مرکز آموزشی دارای ۷/۰۰۰ دانشجو در رشته های پزشکی، مراقبت‌ های کودکان و پزشکی زیستی می باشد که رتبه ۱۰۷ کشوری را از آن خود کرده است.

دانشکده پزشکی سنت پترزبورگ

بعد از مسکو مهمترین شهر روسیه از نظر آموزشی، اقتصادی و استانداردهای زندگی سنت پترزبورگ می باشد. دانشگده پزشکی سنت پترزبورگ با قدمتی ۱۰۰ ساله یکی از بهترین مراکز آموزشی پزشکی بالینی روسیه می باشد که رتبه ۹۱ کشوری را دارد.

دانشگاه پزشکی سیبری

اگر چندان با آب و هوای سرد روسیه مشکل ندارید، می توانید در دانشگاه پزشکی سیبری واقع در شهر تومسک (Tomsk)  پزشکی بخوانید. اینجا یکی از معتبرترین دانشگاه ‌های پزشکی روسیه می باشد که رتبه ۱۱۹ کشوری را داراست.

آکادمی پزشکی مسکو

قدیمی ‌ترین و بزرگ ‌ترین موسسه پزشکی روسیه، آکادمی پزشکی مسکو می باشد. این مرکز آموزشی با دارا بودن قدمت تحصیلی زیاد از سطح آموزشی بسیار بالایی نیز برخوردار است که  نقش اساسی در آموزش و توسعه متخصصان علمی دارد. لازم بذکر است که رتبه جهانی آکادمی پزشکی مسکو ۱۰۰۱ است.

دانشگاه دولتی ولگاگراد

این دانشگاه با دارا بودن پزشکان مجرب و متخصص و همچنین پژوهشگران معروف یکی از بهترین دانشگاه های روسیه محسوب می شود که برای تحصیل پزشکی گزینه مناسبی است. رئیس دانشگاه دولتی ولگاگراد دانشمند برجسته روسی، ولادمیر پترو می باشد که رتبه کشوری ۱۶۷ را دارد.

دانشگاه پزشکی ریازان

اگر از تحصیل به زبان روسی واهمه دارید، می توانید پزشکی را در دانشگاه ریازان بخوانید. این دانشگاه رشته پزشکی را به سه زبان روسی، انگلیسی و فرانسوی تدریس می کند. البته حتما قبل از پذیرش و ثبت نام در این دانشگاه با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش مشورت کنید. این دانشگاه دارای رتبه ۲۳۴ در کشور روسیه می باشد.

نتیجه گیری

روسیه برنامه دارد تا حداقل ۵ دانشگاه خود را جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دهد که تنها دانشگاه لومونوسف به این رویا رسیده است! روسیه به سرعت مشغول بین المللی سازی دانشگاه های خود است. همواره تعداد زیادی دانشجوی خارجی، جذب این کشور آکادمیک می شوند. تحصیل در روسیه علاوه بر مقرون به صرفه بودن، بورسیه تحصیلی هم دارد. این کشور هر ساله ۱۵/۰۰۰ نفر را بورسیه تحصیلی می کند. این نشان دهنده تعهد و تمایل به جذب دانشجویان برتر و حمایت از آن ها در زمان زندگی و تحصیل در روسیه است.

روسیه دارای بهترین دانشگاه ها در سطح جهانی است؛ پس اگر قصد تحصیل دارید، کافیست با شماره تلفن های موسسه آبادیس پارسیان دانش تماس گرفته تا با مشاوره اختصاصی بهترین دانشگاه را برای خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *