سیر تا پیاز خدمات درمانی در روسیه!

مردم روسیه کارت بیمه اجباری دارند که باید همواره همراه خود داشته باشند. هنگامی که شخصی در روسیه بیمار می شود تیم آورژانس به سرعت به منزل بیمار آمده و خدمات درمانی اورژانسی را ارئه می دهد ولی اگر بیمار نیاز به بستری شدن داشته باشد به بیمارستان منتقل می شود.
آشنایی با خدمات درمانی در روسیه

راهنمای مطالعه

در کشور روسیه خدمات درمانی و بهداشت و درمان عمومی برای همه ساکنان رایگان است! خدمات درمانی در روسیه توسط یک برنامه بیمه درمانی اجباری دولتی ارائه می شود. با وجود چنین سیستمی تصور می شود که هیچ گونه مشکل درمانی در روسیه وجود نداشته باشد اما کمبود بودجه دولتی و تجهیزات پزشکی قدیمی باعث شده تا سیستم مراقبت های بهداشتی دولتی آنچنان که باید پاسخگوی نیاز مردم نباشد. بر همین اساس بسیاری از مردم روسیه برای درمان باکیفیت بالا به بخش خصوصی درمان مراجعه می کنند.

هر چند در سال‌های اخیر، دولت خدمات درمانی خصوصی را نیز به افراد دارای بیمه در قالب تسهیلات درمانی ارائه می دهد. با این وجود در هر محله کلینیک و بیمارستان دولتی وجود دارد که به محض تولد یک فرد، یک پرونده پزشکی تشکیل می شود که می تواند بر اساس آن تا آخر عمر از خدمات پزشکی رایگان استفاده کند.

خدمات درمانی دولتی یا خصوصی، کدام بهتر است؟

از آنجایی که کیفیت خدمات درمانی در بیمارستانهای دولتی روسیه از استاندارد بالایی برخوردار نیست، افرادی که استطاعت مالی خوبی دارند، به بیمارستان هاب خوصی مراجعه می کنند تا از خدمات باکیفیتی برخوردار شوند. برای هر فرد روسی در بیمارستان محل زندگیش، دفترچه ای به اسم تاریخ پزشکی افتتاح می شود که تمامی اطلاعات پزشکی وی در آن ثبت و نگهداری می گردد. خدمات زایمان در روسیه رایگان است بنابراین بعد از تولد نوزاد اطلاعات سلامت وی در بیمارستان محل تولدش ثبت می گردد.

مردم روسیه کارت بیمه اجباری دارند که باید همواره همراه خود داشته باشند. هنگامی که شخصی در روسیه بیمار می شود تیم آورژانس به سرعت به منزل بیمار آمده و خدمات درمانی اورژانسی را ارئه می دهد ولی اگر بیمار نیاز به بستری شدن داشته باشد به بیمارستان منتقل می شود. نکته قابل توجه این که برای افراد خارجی مقیم روسیه نیز خدمات دولتی کاملا رایگان است و به محض احساس بیماری می توانند با اورژانس تماس گرفته و از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند.

با این حال توصیه می شود اگر از وسع مالی خوبی برخوردار هستید، از خدمات رایگان بیمارستان های دولتی روسیه استفاده نکنید و در مراکز خصوصی نسبت به درمان بیماری خود اقدام کنید.

خدمات درمانی در روسیه
خدمات درمانی در روسیه

 انواع بیمه درمانی در روسیه

در روسیه دو نوع بیمه درمانی وجود دارد که عبارت است از:

 • بیمه اجباری عمومی OMC
 • بیمه درمانی خصوصی DMC

بیمه اجباری عمومی OMC:

این بیمه اجباری و رایگان است که توسط دولت به مردم روسیه ارائه می شود، اما درمان بیماری های مهم با بیمه ی اجباری قابل انجام نیست؛ چرا که خدمات OMC فقط در بیمارستان های خاص ارائه می شود. چنانچه فردی که تحت پوشش OMC باشد و به بیمارستان های تحت پوشش مراجعه نکند، باید تمامی هزینه های پزشکی را شخصا متقبل شده و پرداخت کند.

بیمه خصوصی DMC :

برای افرادی که توانایی مالی بهتری دارند، در کنار بیمه اجباری می توانند از بیمه های خصوصی نیز برخوردار شوند که خدمات باکیفیت تری ارائه می دهند. از مزایای بیمه DMC دسترسی سریع بیمار به پزشکان متخصص، امکانات و خدمات بیمه بدون توقف در لیست انتظار و غیره می باشد. این بیمه از ۳ ماه تا یکسال اعتبار دارد که براساس خدمات تحت پوشش سالانه از ۹۰ تا ۳۱۰ دلار هزینه دارد.

آلیانز کر و سیگنا گلوبال از بزرگترین شرکت های بیمه درمانی خصوصی در روسیه هستند که خدمات مناسبی ارائه می دهند.

بیمه درمانی دانشجویی

دانشجویانی که جهت تحصیل در روسیه در این کشور زندگی می کنند، باید از اشتراک بیمه درمانی برخوردار شوند. چرا که هزینه های پزشکی و خدمات درمانی در روسیه بسیار بالا می باشد. بنابراین توصیه می شود در بدو ورود به روسیه حتما خود را بیمه کنید. دانشجویان می توانند توسط یکی از بیمه گذاران خود را به مدت یک سال بیمه کرده و ‏مجوز اقامت خود را دریافت نمایند. توجه داشته باشید که خدمات اورژانسی و کمک های اولیه برای دانشجویان رایگان است. با این که فقط حدود ۵ درصد از شهروندان روسی تحت پوشش بیمه خصوصی هستند اما دانشجویان بین المللی می توانند تحت پوشش بیمه خصوصی روسیه قرار گیرند. همچنین شهروندان اروپایی که ‏کارت ‏EHIC‏ را به همراه داشته باشند، امکان استفاده از خدمات درمانی در روسیه را دارند.

علاوه بر این بیمه درمانی کشور انگلستان در روسیه معتبر بوده و شهروندان بریتانیایی نیازی به بیمه ‏درمانی در کشور روسیه ندارند.‏ لازم به ذکر است که بهترین خدمات درمانی در روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ ارائه می شود. ‏بیمارستان های بین المللی این دو شهر خدمات درمانی با سطح استاندارد بالا به بیماران ارائه می دهند!

خدمات درمانی در روسیه
خدمات درمانی در روسیه

 انواع بیمارستان در روسیه

انواع بیمارستان در روسیه شامل: بیمارستان دولتی، ملی خصوصی، خصوصی غربی و بیمارستان‌های خصوصی می شود که معمولا در بیمارستان های خصوصی پزشکان انگلیسی زبان با خدمات درمانی بسیار با کیفیت در خدمت بیماران هستند.

بر اساس رتبه‌بندی CSIC، بهترین بیمارستان های روسیه در شهر مسکو قرار دارند و برخی از مراکز درمانی برتر برتر شامل مرکز پزشکی اروپا مسکو، مرکز نورولوژی مسکو، مرکز پزشکی آمریکا مسکو و بیمارستان کودکان روسیه مسکو می باشند.

مراکز بهداشتی در روسیه با بودجه دولتی اداره می شوند که در هر منطقه وجود دارند که با بیمارستان های دولتی نیز کارمی کنند. اما در بخش خصوصی مراکز بهداشت و درمانی در روسیه خدمات سرپایی ارائه می دهند و بسته به منطقه از امکانات متفاوتی برخوردار هستند.

هزینه بیمه درمانی در روسیه چقدر است؟

هزینه بیمه درمانی خصوصی در روسیه از ۱۰/۰۰۰ تا ۴۵/۰۰۰ روبل در سال بسته به نوع پوشش دهی خدمات می باشد. معمولا بیمه های خصوصی هزینه های درمان بیماران سرطانی را تحت پوشش قرار نمی دهند و مردمبه همین دلیل از بیمه OMC استفاده می کنند. چنانچه صد سفر به روسیه را دارید، حتما بیمه درمانی را قبل از سفر تهیه کنید. در صورت دریافت ویزای کاری نیز کارفرما موظف است شما را تحت پوشش بیمه قرار دهد. شرکت های بزرگ خدمات بیمه درمانی را از دولت خریداری کرده و کارمندان خود را به مدت زمانی که ویزا دارند، بیمه می کنند.

خدماتی که بیمه درمانی خصوصی در روسیه ارائه می دهد شامل موارد زیر است:

 • درمان های سرپایی
 • ویزیت پزشکان متخصص
 • آمبولانس
 • مراقبت های پزشکی
 • دارو
 • طب سوزنی
 • دندانپزشک
 • توانبخشی
 • خدمات مربوط به بارداری و زایمان

خدمات داروخانه در روسیه

شما در روسیه می توانید از ساعت ۸ الی ۲۲ از خدمات داروخانه استفاده کنید. ساعت کاری داروخانه ها (APTEKA) در برخی از آنها شبانه روزی است. علامت داروخانه در روسیه صلیب سبز رنگ است که در همه مناطق شهر به چشم می خورد! برخی از داروها فقط با نسخه پزشک و برخی دیگر با تشخیص دکتر داروخانه بدون نسخه به بیمار ارائه می شود. نکته جالب توجه این که در روسیه کیوسک های پزشکی در مراکز عمومی مانند ایستگاه های مترو، مراکز خرید و … وجود دارند که در صورت نیاز می توانید از آنها داروی مورد نظرتان را تهیه کنید. کیوسک پزشکی داروهایی را ارائه می دهند که به نسخه نیاز ندارد.

برای تهیه مواد مخدر برای درمان هومیوپاتی نیز باید به داروخانه هومیوپاتی تخصصی مراجعه کنید! تقریبا در همه شهرهای روسیه داروهای تولید شرکت های بزرگ و معروف در دسترس عموم می باشد.

خدمات اورژانس در روسیه

در صورت بروز حادثه می توانید با اورژانس تماس بگیرید تا سریع به محل آمده و خدمات درمانی اورژانسی را ارائه دهند. برای تماس با اورژانس روسیه می توانید شماره ۱۰۳ را با موبایل و شماره های ۰۳ یا ۱۱۲ را با شماره ثابت بگیرید تا آمبولانس به محل اعزام شود.

خدمات درمانی در روسیه
خدمات درمانی در روسیه

ثبت نام بیمه درمانی در روسیه

اگر مشغول تحصیل در روسیه و یا کار در این کشور هستید، حتما خود را بیمه کنید. افراد خارجی که در روسیه مشغول به کار هستند، توسط کارفرمای خود بیمه می شوند. اما اگر خودتان قصد استفاده از بیمه را دارید باید به مرکز بهداشتی محلی یا جراحی پزشک خود مراجعه و برای بهداشت و درمان عمومی در روسیه ثبت نام کنید. تسلط به زبان روسی می تواند به شما کمک کند تا بهترین خدمات بیمه در روسیه را انتخاب کنید. برای دریافت بیمه مدارک زیر را ارائه دهید:

اثبات آدرس

شما می توانید با ارائه پاسپورت، مجوز اقامت و گواهی تولد فرزندتان به وزارت بهداشت (ministerство здравоохранения) فرزند خود را در طرح OMI خود ثبت کنید. به عنوان یک شهروند خارجی، هنگام مراجعه به پزشک خانواده، برای دریافت خدمات درمانی در روسیه شماره تلفن بیمه گر، کلینیک و سفارت خود را به همراه داشته باشید.

شماره های اضطراری درمانی

 • شماره اضطراری پزشکی: 03
 • مراقبت های پزشکی و اورژانس مسکو: 628-0003، 632-9670
 • دفتر ثبت حوادث: 688-2252
 • خدمات امداد و نجات مسکو: 937-9911 (رایگان)، و یا 0911 از تلفن همراه (شهریه)
 • کمک های اضطراری: 699-6128، 699-8400
 • خدمات دندانپزشکی اضطراری: 952-7564

مراکز پزشکی بین المللی

 • کلینیک آمریکا
 • آدرس: UL. 2 Yamskaya d.11 / 13
 • تلفن: (495) 781 5576
 • www.americanclinic.ru

مرکز پزشکی اروپا

 • آدرس: Spiridonievsky. 5 (در نزدیکی Patriarshy استخر در مرکز شهر مسکو)
 • مترو Pushkinskaya، تورسکایا، Mayakovskaya
 • تلفن: (495) 933 6655 چند کانال، (495) 933 6645 اضطراری
 • www.emcmos.ru/en

حمل دارو به روسیه

بر اساس قوانین روسیه شهروندان خارجی یا افرادی که به روسیه سفر می کنند، هیچ گونه محدودیتی در به همراه داشتن انوع دارو به روسیه ندارند. البته حمل مواد مخدر و قرص های روانگردان مجاز نمی باشد و در صورت حمل دارویی که حاوی این مواد باشد، بر اساس دستورالعمل وزرات بهداشت روسیه، باید نسخه و پرونده ی پزشکی تایید شده به همراه ترجمه رسمی به زبان روسی همراه بیمار باشد. در هنگام ترک روسیه هم محدودیتی بجز مواد مخدر و روانگردان برای همراه داشتن دارو وجود ندارد.

قبل از سفر به روسیه و یا قادام برای ثبت نام در دانشکاه های روسیه با تیم آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را به طور دقیق دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *