تحصیل معماری در روسیه

قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه باید در دوره پادفک روسی شرکت کنید و دروس اصلی را به زبان روسی بگذرانید. معمولا در دانشگاه های روسیه آموزش از اوایل ماه اکتبر آغاز در گروه های مطالعه شامل ۸ تا ۱۲ نفره آغاز می شود. آزمون دروه پادفک نیز در ...
تحصیل معماری در روسیه

راهنمای مطالعه

تحصیل در رشته معماری روسیه همواره مورد توجه دانشجویان از سراسر دنیا می باشد. پایین بودن هزینه تحصیل در روسیه و سطح علمی بالای دانشگاه‌های برتر در این کشور باعث محبوبیت رشته معماری شده است. تحصیل در رشته معماری روسیه که به سبک معماری غربی تدریس می شود، بسیار جذاب است. اگر به ریاضیات کاربردی علاقه مندید، یکی از بهترین رشته ها برای شما، تحصیل معماری در روسیه می باشد. شما می توانید از کارشناسی تا دکترای معماری را در بهترین دانشگاههای روسیه ادامه تحصیل بدهید و با طراحی اصول مهندسی و تکنیک های حل مسئله، ساختمان سازی مقرون به صرفه و ساختار پذیری آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بعد از مطالعه این متن با کارشناسان موسسه آبادیس پارسیان دانش مشورت کنید.

رتبه و رنکینگ دانشگاه های روسیه در رشته معماری

بر اساس رتبه بندی وب سایت رنکینگ و رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا، Fifth annual US News می توان رتبه دانشگاههای روسیه را در رشته معماری بر اساس عملکرد پژوهشی دانشگاه ها بیان کرد. معمولا رتبه بندی با استفاده از داده های کتابسنجی متعدد از جمله نشریات و شاخص های محبوبیت، شهرت جهانی و منطقه ای تعیین می شود. در بسیاری از موارد، یک موسسه آموزشی در زمینه یکی از رشته های بخصوص عملکرد بسیار بالاتری دارد اما مممکن است در رتبه بندی جهانی جایگاه خوبی نداشته باشد. به طور کلی اکثر دانشگاههای روسیه دارای رتبه های بالایی در جهان هستند که برخی از آنها عبارتند از:

 • دانشگاه  ITMO359
 • دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ 270
 • دانشگاه رودن 295
 • دانشگاه تومسک 264
 • دانشگاه لامانوسف 75
 • دانشگاه HSE 308
 • دانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک 801
تحصیل معماری در روسیه
تحصیل معماری در روسیه

شرایط تحصیل رشته معماری در روسیه

تحصیل معماری در روسیه از مقطع کارشناسی تا دکترا  بر اساس معیارهای معماری غربی امکان پذیر است. دانشجویان پس از گذراندن دوره های تحصیلی با شرکت در آزمون و نوشتن پایان نامه موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود در این رشته می شوند. تحصیل معماری در روسیه به زبان روسی می باشد، اما دوره هایی نیز به زبان انگلیسی برگزار می شود. دانشگاه برای دانشجویان خارجی دوره های فشرده زبان روسی را که از ۴۰ ساعت تا یک سال متغیر است، تشکیل می دهد. در این دوره دروس طراحی محیط معماری، برنامه ریزی شهری، معماری ساختمان های عمومی، مسکونی و صنعتی، مدیریت شهری و توسعه فضایی و غیره تدریس می شود.

برای پذیرش در رشته معماری روسیه باید مدرک تحصیلی خود را به انضمام سایر مدارک که در ادامه بیان می شود، به دانشگاه تحویل دهید. متقاضیان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند و پس از قبولی در یک مصاحبه شفاهی از رقیبان خود سبقت بگیرند. داشتن مدرک در زمینه هنر، مزیت محسوب می شود. پس از قبولی در این مراحل دعوت نامه ای از دانشگاه جهت درخواست ویزای دانشجویی ارسال می گردد.

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های روسیه

پذیرش دانشجویان خارجی در رشته معماری فقط برای دوره های تمام وقت امکان پذیر است. برای ورود به دانشگاه های معماری روسیه باید مدرک تحصیلی (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد) بسته به سطح پایه تحصیلی متقاضی و لیست کاملی از مدارک درخواستی توسط دانشگاه مانند پاسپورت، مدارک هویتی و غیره را به همراه فرم درخواست ثبت نام برای دانشگاه ارسال کنید.

دانشگاه مورد نظر پس از بررسی مدارک شما و تایید آنها، شما را برای شرکت در آزمون وروردی و مصاحبه حضوری دعوت میکند. پس از موفقیت در این مراحل می توانید با اخذ ویزای تحصیلی روسیه و ثبت نام در دانشگاه با پرداخت شهریه در یکی از دانشگاههای برتر معماری روسیه به طور رسمی دانشجو شوید و تحصیل در روسیه را ادامه دهید. تحصیل در مقطع دکترای معماری به زبان انگلیسی می باشد و طیف وسیعی از برنامه های تحصیلات تکمیلی را شامل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آبادیس پارسیان دانش تماس بگیرید.

مدارک پذیرش رشته معماری در روسیه

برای تحصیل رشته معماری در روسیه متقاضیان پس از دریافت دیپلم ریاضی می توانند برای پذیرش و تحصیل معماری در روسیه اقدام کنند. متقاضیانی که دارای مهرات های هنریو طراحی باشند، در اولویت هستند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نمام در رشته معماری روسیه عبارتند از:

 • مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان به همراه ریز نمرات
 • تکمیل فرم درخواست
 • اصل و کپی پاسپورت
 • کپی مدرک دانشگاه
 • سایر مدارک تحصیلی
 • پرداخت هزینه های مورد نیاز

قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه باید در دوره پادفک روسی شرکت کنید و دروس اصلی را به زبان روسی بگذرانید. معمولا در دانشگاه های روسیه آموزش از اوایل ماه اکتبر آغاز در گروه های مطالعه شامل ۸ تا ۱۲ نفره آغاز می شود. آزمون دروه پادفک نیز در ماه ژوئن برگزار می شود. پس از قبولی در این دوره می توانید برای پذیرش در دانشگاه اقدام کنید. در برخی از دانشگاه های روسیه مانند دانشگاه معماری و مهندسی عمران سن پترزبورگ، پس از قبولی در دوره پیش دانشگاهی می توانید در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشید. هزینه دوره های پادفک برای رشته معماری معمولا ۱۵۲۵ یورو برای هر سال تحصیلی است.

تحصیل معماری در روسیه
تحصیل معماری در روسیه

هزینه تحصیل معماری در روسیه

هر ساله میزان شهریه و هزینه تحصیل در رشته معماری روسیه و سایر رشته های دانشگاهی از سوی دولت و مسوولان دانشگاه اعلام می شود که مبلغ کمی از هزینه های سال قبل بیشتر است. هزینه های تحصیل شامل هزینه دوره پادفک، شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل، هزینه های متفرقه مانند آبو برق و تلفن، خرید پوشاک و غیره می شود. هر چند تعیین میزان دقیق هزینه های تحصیلی در روسیه بسته به نوع و سبک زندگی دانشجو متفاوت می باشد اما برای ثبت نام در دانشگاه باید میزان تعیین شده از طرف دانشگاه را بپردازید.

به طور میانگین تحصیل در مقطع کارشناسی رشته معماری در کشور روسیه بین ۱۲۰۳ تا ۶۸۲۴ دلار در سال هزینه دارد. همچنین هزرینه شرکت در دوره پادفک به طور متوسط ۱۵۲۵ یورو وهزینه خوابگاه بین ۸۵۰ تا ۲۹۰۰ دلار در سال می باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر از شهریه های سال جدید با تیم آبادیس پارسیان دانش در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل رشته معماری

در کشور روسیه بیش از ۲۰ دانشگاه در رشته معماری دانشجو می پذیرند. برخی از بهترین دانشگاههای معماری روسیه شامل موارد زیر می شود:

 • دانشگاه RUDN – شهر مسکو
 • دانشگاه HSE – شهر مسکو
 • دانشگاه ITMO – سنت پترزبورگ
 • دانشگاه FEFU – شهر ولادی وستوک
 • دانشگاه SIBFU – شهر کراسنویارسک
 • دانشگاه SUSU – شهر چلیابینسک
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران ایوانوفو
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران کازان
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران مسکو
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران پنزا
 • آکادمی دولتی معماری و مهندسی عمران رستوف
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سامارا
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران توسک
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران تیومن
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران ولگراد
 • دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران وورونژ
 • آکادمی دولتی معماری و هنر یورال
 • دانشگاه دولتی مهندسی عمران رستوف
تحصیل معماری در روسیه
تحصیل معماری در روسیه

 تحصیل معماری در روسیه به زبان انگلیسی

برای تحصیل رشته معماری در روسیه می توانید از مقطع کارشناسی تا دکترا پیش بروید. دانشجویان با گذراندن دروس اصلی و پایان نامه می توانند مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند. به طور کلی زبان تدریس دوره معماری در روسیه، روسی می باشد اما اگر تمایل دارید تا معماری را به زبان انگلیسی بخوانید، دوره هایی به زبان انگلیسی در دانشگاههای روسیه وجود دارد به عنوان مثال: دوره نمونه سازی اولیه شهرهای آینده در دانشگاه HSE مسکو به زبان انگلیسی برگزار می شود.

زمینه های آموزشی این دوره عبارتند از: مدیریت توسعه شهری، معماری ساختمان های صنعتی، عمومی و مسکونی، طراحی محیط معماری، برنامه ریزی شهری و غیره. این دوره همچنین دروس دانش پایه مانند اصول علمی ترکیب هنری، تاریخ معماری، مهارت های عملی در ارائه مدارک طراحی و نظارت بر ساخت و ساز را نیز ارائه می دهد. دانشگاه های روسیه دوره های فشرده زبان روسی را برای دانشجویان رشته معماری ارائه می دهند که یک دوره یک ساله می باشد.

بازار کار رشته معماری در روسیه چگونه است؟

آینده شغلی رشته معماری در روسیه رو به پیشرفت است و پیش بینی می شود رشد و توسعه شهرسازی در مسکو و سنت پترزبورگ بتواند نوید بخش آینده کاری بهتر برای دانشجویان تحصیل معماری در روسیه باشد. افزایش رونق ساخت و سازها در اکثر مناطق روسیه موجب رونق اقتصادی می گردد و تقاضا را در بخش معماری افزایش می دهد. هزینه های طراحی و معماری رو به افزایش است و به طور میانگین، برای یه طراحی لوکس چیزی در حدود ۱ میلیون یورو تا ۱/۵ میلیون یورو برای آپارتمان های شخصی خرج دارد. از همین رو واردات مصالح ساختمانی نیز در روسیه در حال افزایش است. بر همین اساس بازار کار معماری در روسیه خوش بینانه می باشد.

برای اشتغال سریع و پایدار می توانید بعد از اتمام تحصیلات خود به ایران بازگشته و در بازار کار داخلی سریعا مشغول به کار شوید.

تحصیل معماری در روسیه با آبادیس پارسیان دانش

برای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه و آشنایی کامل با شرایط تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور قبل از هر اقدامی با کارشناسان خبره ما تماس بگیرید. موسسه آبادیس پارسیان دانش یکی از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو به روسیه می تواند در تمامی مراحل پذیرش در دانشگاه همراه شما باشد تا با کمترین هزینه بهترین دانشگاه و رشته تحصیلی را انتخاب کنید. بنابراین برای تحصیل معماری در روسیه می توانید از مشاوره کارشناسان ما بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *